Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Від відеоспостереження до реєстрів: на Сумщині обговорено нововведення Закону №3817-IX: за круглим столом податківців з виробниками підакцизних товарів

опубліковано 19 лютого 2025 о 13:49

В управлінні контролю за підакцизними товарами Головного управління ДПС у Сумській області 18 лютого 2025року відбулася робоча нарада в форматі круглого столу присвячена деяким нововведенням, які запроваджені Законом України від 18 червня 2024 року року № 3817-IX «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального».

На нараді були присутні представники підприємства хімічної промисловості, виробники спирту/біоетанолу, алкогольних напоїв, лікарських засобів, та виробники тютюнових виробів, що здійснюють діяльність на території обслуговування  Головного управління ДПС у Сумській області. 

Як зазначив начальник управління контролю за підакцизними товарами Микола ОЛЕНИЧ, новий Закон від 18.06.2024 №3817‑IX «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» набрав чинності 27 липня 2024 року. Але з цієї дати набрали чинність не всі норми цього закону.

         На підприємствах, на яких здійснюється виробництво тютюнових виробів та/або ферментація тютюнової сировини, а також у місцях зберігання тютюнової сировини, тютюнових виробів, які розташовані поза місцем провадження діяльності з виробництва тютюнових виробів та/або ферментації тютюнової сировини, повинна бути встановлена та безперервно функціонувати цілодобова система відеоспостереження.        Основні вимоги до цієї системи визначені у ст. 21 Закону №3817. Така система спочатку була передбачена для підприємств, на яких виробляється спирт етиловий, біоетанол, а з 1 жовтня 2024 року таку систему впровадили й виробників тютюнових виробів.

         На підприємствах, на яких здійснюється виробництво тютюнових виробів та/або ферментація тютюнової сировини, встановлюють контрольні пости, розпорядок роботи представників контролюючого органу встановлюється за рішенням контролюючого органу та може бути визначений у цілодобовому режимі.

         Виробництво спирту етилового, що класифікується за товарними позиціями 2207 і 2208 згідно з УКТЗЕД, та біоетанолу здійснюється суб’єктами господарювання, що мають установлену та безперервно функціонуючу контрольно-пропускну систему, - ця норма статті 3 Закону №3817 набирає чинності та вводиться в дію з 1 січня 2026 року. З цієї самої дати акцизні склади, на території яких виробляється спирт етиловий, біоетанол, мають бути обладнані контрольно-пропускною системою, вимоги до якої наведено у статті 6 Закону № 3817. 

         27 листопада 2024 року  за № 608 наказом Мінфіна затверджено Порядок функціонування цілодобової системи відеоспостереження на підприємствах, на яких здійснюється виробництво тютюнових виробів та/або ферментація тютюнової сировини, а також у місцях зберігання тютюнової сировини, тютюнових виробів, які розташовані поза місцем провадження діяльності з виробництва тютюнових виробів та/або ферментації тютюнової сировини, та у суб'єктів господарювання, які здійснюють зберігання тютюнової сировини, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, у місцях зберігання, які внесені до Єдиного реєстру місць зберігання, - згідно ст. 20 Закону №3817, та визначає:

1) вимоги до цілодобової системи відеоспостереження;

2) порядок доступу, у тому числі віддаленого до мультимедійної інформації онлайн-трансляції та/або архіву відеозаписів з можливістю збереження інформації) з цілодобової системи відеоспостереження посадових осіб податкового органу.

         З 1 січня 2025 року розпочалося ведення державних реєстрів (ст. 34, 35, 38, 39, 40 Закону №3817):

— Єдиного реєстру ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах;

— Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального;

— Єдиного реєстру обладнання;

— Єдиного реєстру місць зберігання;

— Електронного реєстру суб’єктів господарювання, які використовують спирт етиловий для виробництва продукції хімічного і технічного призначення, парфумерно-косметичної продукції, оцту з харчової сировини.

Дана зустріч була проведена для вдосконалення взаємодії платників податків з контролюючими органами через засоби комунікації, а також уточнення окремих положень податкового законодавства підакцизних товарів.