Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Порядок декларування доходів, отриманих особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування в рамках державних програм (єПідтримка, Національний кешбек тощо)

опубліковано 17 січня 2025 о 13:39

Головне управління ДПС у Сумській області надає роз’яснення щодо особливостей відображення в декларації доходів, отриманих за програмами державної підтримки (єПідтримка, кешбек тощо) для осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Реалізація державних програм соціальної підтримки є важливим інструментом соціальної політики. Однак, отримання таких виплат має свої особливості, пов’язані з необхідністю їх декларування.

Ініційована в кінці 2021 року державна програма "єПідтримка" мала на меті забезпечення підтримки вітчизняного бізнесу, який зазнав негативного впливу пандемії COVID-19. Програма передбачала виплату громадянам України, які пройшли повний курс вакцинації, грошової компенсації в розмірі 1000 гривень, що підлягала використанню виключно для придбання товарів та послуг вітчизняних виробників. Отримані кошти не потребували декларування.

Однак, з березня 2022 року програма «єПідтримка» була переорієнтована на допомогу людям, які втратили роботу через повномасштабне вторгнення росіян. Вона передбачала отримання певними категоріями людей 6,5 тис. грн. на відміну від «ковідної тисячі», які надавалися виключно в безготівковій формі, і які неможливо було монетизувати, ці кошти не мають обмежень на використання – їх можна знімати готівкою або переказувати на інші рахунки. Для цілей декларування ці гроші є доходом та потребують відображення в декларації.

Учасники програми "Національний кешбек" отримують грошову винагороду на спеціальний банківський рахунок за придбання товарів вітчизняного виробництва. Отримані кошти підлягають включенню до загального доходу платника податків та декларуванню відповідно до чинного законодавства.

Розмір одноразової державної грошової допомоги «Зимова підтримка» становить 1000 грн. Кошти в межах «Зимової підтримки» зараховуються на спеціальний рахунок, відкритий в одному з уповноважених банківських установ в Україні. Для деяких категорій громадян, визначених у постанові, виплата здійснюється через АТ «Укрпошта». Оскільки «Зимова підтримка» є доходом, її потрібно задекларувати за загальними правилами.

«Пакунок малюка» - це безповоротна адресна допомога для сімей, в яких народилась дитина. Допомога може надаватися як у вигляді пакунка з товарами, так і у вигляді грошової компенсації.

Якщо допомога виплачується грошима, вона вважається доходом і повинна бути зазначена в декларації як соціальна допомога.

Інші соціальні виплати та субсидії вважаються доходом лише у разі їх монетизації.

Отже, незалежно від того, за якою програмою отримана державна допомога, її отримувачі зобов’язані відобразити цю інформацію у своїх податкових деклараціях. Це стосується як звичайних громадян, так і державних службовців. Декларування доходів є обов’язковою процедурою, яка забезпечує прозорість і справедливість податкової системи.