Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Інтерв'ю для медіа щодо мінімального податкового зобов'язання

опубліковано 08 квітня 2024 о 13:42




 

Артем СНЄЖКО: отримання додаткових надходжень до місцевого бюджету – ключова мета введення мінімального податкового зобов'язання

Днями в. о, начальника Головного управління ДПС у Сумській області Артем СНЄЖКО надав інтерв'ю для медіа Сумщини щодо МПЗ. 

До Вашої уваги відповіді на актуальні питання журналістів.

Серед змін до Податкового кодексу України, які  відбулися у минулому  2023 році, - введення мінімального податкового зобов’язання. Почнемо наше інтерв'ю з роз'яснення читачам самого терміну. Це питання скажемо вже і не нове, але у платників виникають певні питання. Дайте будь ласка пояснення щодо терміну  мінімальне податкове  зобов’язання?

ВІДПОВІДЬ

На початку я б хотів зазначити, що першим роком, за який визначалося мінімальне податкове зобов’язання, був 2022 рік. Ці зміни стосуються як платників податків, так і органів місцевого самоврядування, адже його сплата впливатиме на дохідну частину місцевого бюджету.

МПЗ - мінімальна величина податкового зобов’язання із сплати податків, зборів, платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, пов’язаних з виробництвом та реалізацією власної сільськогосподарської продукції та/або з власністю та/або користуванням (орендою, суборендою, емфітевзисом, постійним користуванням) земельними ділянками, віднесеними до сільськогосподарських угідь, розрахована відповідно до Податкового кодексу України (далі - ПКУ). Сума мінімальних податкових зобов’язань, визначених щодо кожної із земельних ділянок, право користування якими належить одній юридичній або фізичній особі, у тому числі фізичній особі - підприємцю, є загальним мінімальним податковим зобов’язанням (14.1.1142 ПКУ).

Яка мета введення МПЗ?

ВІДПОВІДЬ

По-перше це звичайно зменшити втрати бюджету через ухилення від оподаткування шляхом детінізації аграрної діяльності. По-друге вивести сільгоспземлі оренди з тіньового обробітку. І громади мають бути зацікавлені у виявленні таких земель. Ну і як результат - сприяти отриманню додаткових надходжень до місцевого бюджету.

Хто є платником МПЗ?

ВІДПОВІДЬ

Резидент, який володіє та/або користується (орендує (суборендує), на умовах емфітевзису, постійно користується) земельними ділянками, віднесеними до сільськогосподарських угідь (пп. 162.1.1 прим. 1 п. 162.1 ст. 162 ПКУ).

Який механізм розрахунків мінімального податкового зобов’язання?

ВІДПОВІДЬ

МПЗ обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Державного земельного кадастру та/або на підставі оригіналів чи належним чином засвідчених копій відповідних документів платника податків, зокрема документів, що підтверджують право власності/користування (пп. 170.14.3 ПКУ).

Хочу наголосити, що усі кошти, сплачені у межах МПЗ за користування землею сільськогосподарського призначення, надходитимуть до місцевих бюджетів за місцем розташування ділянки.

Сплата МПЗ обов’язкова як для юридичних, так і для фізичних осіб.

В основі нового механізму, що визначає суму МПЗ – коефіцієнт від нормативної грошової оцінки (НГО) власних сільськогосподарських земель або тих, що перебувають в користуванні.

Сума всіх сплачених податків відповідного платника у залежності від системи його оподаткування не має бути менше ніж МПЗ. Розрахована сума податку з урахуванням цього принципу й буде МПЗ.

Особливості розрахунку МПЗ за 2022 та 2023 звітні роки визначені п. 67 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ.

Так, для розрахунку МПЗ за 2022 та 2023 податкові (звітні) роки коефіцієнт "К", визначений у пп. 38-1.1.1 і 38-1.1.2 ПКУ, застосовується із значенням 0,04, або 4% нормативно грошової оцінки.

Для ФОП четвертої групи, що провадять свою діяльність виключно в межах зареєстрованого фермерського господарства, коефіцієнт МПЗ становить 0,02, а з 2024 року становитиме 0,025.

А які саме податки враховуються для визначення обсягу МПЗ?

ВІДПОВІДЬ

Ну це залежить від конкретного платника податків (зокрема, юридичної особи/ФОПа/фізичної особи), який знаходиться на відповідній системі оподаткування (загальної/ спрощеної/іншої (для фізособи, Фопа)) та наявності частки сільськогосподарського товаровиробництва.

У рахунок сплати МПЗ можуть включаються такі сплачені податки, збори, платежі та витрати:

Податок на прибуток або Єдиний податок
ПДФО та військовий збір з доходів фізичних осіб, які перебувають з платником податку у трудових або цивільно-правових відносинах (крім доходів, сплачених за придбання товарів у фізичних осіб)
ПДФО та військовий збір  з доходів за договорами оренди, суборенди, емфітевзису земельних ділянок с/г призначення
ПДФО і військовий збір з доходів від продажу власної сільгосппродукції (для фізичних осіб)
Рентна плата за спеціальне використання води
Земельний податок за земельні ділянки, віднесені до с/г угідь
20% витрат на сплату орендної плати за землі віднесені до с/г угідь, орендодавцями яких є юридичні особи, та/або які перебувають у державній чи комунальній власності.
Порядок розрахунку МПЗ визначено ст. 38-1 ПКУ. Формула розрахунку МПЗ залежить від того, проведена нормативна грошова оцінка земельної ділянки (паю) чи ні.

Чи передбачено звільнення від сплати мінімального податкового зобов’язання під час військового стану?

ВІДПОВІДЬ

Від сплати МПЗ звільняються власники або користувачі (п.381.2 ст.38 ПКУ):

земельних ділянок, що використовуються дачними та садівничими кооперативами;
земель запасу;
невитребуваних земельних часток (паїв);
земельних ділянок, які розміщені у Чорнобильській зоні
земельних ділянок, віднесених до сільськогосподарських угідь, які належать фізичним особам на праві власності та/або на праві користування та станом на 1 січня 2022 року знаходилися у межах населених пунктів.
На 2022−2024 рік тимчасово діє звільнення від сплати МПЗ за ділянки, які розташовані на територіях:

де ведуться (велися) бойові дії**
які тимчасово окуповані збройними формуваннями російської федерації**
які засмічені вибухонебезпечними предметами:
на яких наявні фортифікаційні споруди.
Додатково роз'яснення щодо звільнення від сплати МПЗ можна прочитати на вебпорталі ДПС України за посиланням https://tax.gov.ua/nove-pro-podatki--novini-/644122.html

До відома: ** Постанова КМУ «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1364-2022-%D0%BF#Text

** Наказ Мінінтеграції «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1668-22#n15

Як звітувати за МПЗ?

 

ВІДПОВІДЬ

Юридичні особи та ФОП будуть зобов’язані у складі податкової декларації за 2022 рік подавати додаток з розрахунком загального МПЗ.

Платникам – фізичним особам не потрібно самостійно звітувати за МПЗ. Замість них податкова самостійно визначатиме розмір загального МПЗ і надсилатиме податкове повідомлення-рішення.

Ті, хто отримав податкове повідомлення-рішення від податкової, має сплатити визначену суму МПЗ протягом 60 днів із дня вручення. Хто не згоден із розрахунком МПЗ, має право звернутися до податкового органу для проведення звірки даних протягом 30 днів з дня вручення ППР.

Зверніть увагу, якщо людина передаєте земельну ділянку в офіційну оренду, то обов’язок зі звітування та сплати переходить на орендаря такої ділянки.

Чи передбачена відповідальність за не сплату мінімального податкового зобов’язання?

ВІДПОВІДЬ

Податковим законодавством не встановлено окремої відповідальності щодо МПЗ, але у разі несплати або несвоєчасної сплати МПЗ будуть застосовуватись штрафні санкції, передбачені статтею 123 та 124 Податкового кодексу України.