Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Інтерв’ю начальника управління оподаткування фізичних осіб Головного управління ДПС у Сумській області Ірини ЛЕГО на тему: «Актуальні питання оподаткування фізичних осіб - підприємців»

опубліковано 19 лютого 2025 о 15:31

З початку 2025 року набули чинності значні зміни у податковому законодавстві, що торкнулися усіх груп ФОП: змінилися ставки податків, строки сплати та правила подання звітності. Новації були впроваджені Законом України № 2719-ІХ від 14 листопада 2024 року «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень», який набрав чинності 1 січня 2025 року.

У зв’язку з нововведеннями, чимало запитань виникає у фізичних осіб – підприємців під час ведення своєї професійної діяльності.

Наш сьогоднішній співрозмовник –  начальник управління оподаткування фізичних осіб Головного управління ДПС у Сумській області Ірина ЛЕГО, яка надасть відповіді на питання підприємців. 

ПИТАННЯ     

Доброго дня! Ірино Вікторівно, хочу дізнатися, які групи фізичних осіб – підприємців являються платниками військового збору у 2025 році?

ВІДПОВІДЬ

З 01 січня 2025 року платниками військового збору, зокрема, є:

       - фізичні особи - підприємці - платники єдиного податку першої, другої та четвертої груп;

       - платники   єдиного   податку   третьої   групи,   крім   електронних   резидентів 

(е-резидентів).

ПИТАННЯ

Зрозуміло. Зустрічне питання, а  хто є об'єктом оподаткування військовим збором?

ВІДПОВІДЬ

       Відповідно до п.п. 1.2 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ об'єктом оподаткування збором є:

     - для ФОП - платників єдиного податку першої, другої та четвертої груп - щомісячна сума, що дорівнює розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року;

    -  платники єдиного податку третьої групи - доходи, визначені статтею 292 ПКУ.    

ПИТАННЯ

А які законодавчо встановлені ставки військового збору для ФОП?

ВІДПОВІДЬ

 Відповідно до п.п. 1.3 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ ставка збору становить:

       - для ФОП - платників єдиного податку першої, другої та четвертої груп -             10 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, з розрахунку на календарний місяць;

      - платники єдиного податку третьої групи - 1 відсоток від доходу, визначеного згідно із статтею 292 ПКУ.

ПИТАННЯ

Який порядок сплати військового збору передбачено для фізичних осіб – підприємців?

ВІДПОВІДЬ

Платники збору - ФОП - платники єдиного податку першої, другої та четвертої груп сплачують військовий збір шляхом здійснення авансового внеску не пізніше      20 числа (включно) поточного місяця. Такі платники можуть здійснити сплату військового збору авансовим внеском за весь податковий (звітний) період (квартал, рік), але не більш як до кінця поточного звітного року. Нарахування авансових внесків для цих платників збору здійснюється контролюючими органами.

Платники збору - платники єдиного податку третьої групи сплачують військовий збір протягом 10 календарних днів після граничного строку подання податкової декларації платника єдиного податку за податковий (звітний) квартал.

ПИТАННЯ

Чи законодавчо передбачені фінансові санкції за несплату або несвоєчасну сплату військового збору для фізичних осіб – підприємців?

ВІДПОВІДЬ

Несплата (неперерахування) або сплата (перерахування) не в повному обсязі військового збору ФОП - платниками єдиного податку першої, другої та четвертої груп авансових внесків з військового збору в порядку та строки, визначені цим пунктом, тягне за собою накладення штрафу в розмірі 50 відсотків ставки військового збору, визначеної підпунктом 2 підпункту 1.3 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ (50 відс. розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року).

Платники збору - платники єдиного податку третьої групи за порушення правил сплати (перерахування) сум військового збору притягаються до відповідальності у вигляді штрафу в розмірах, визначених статтею 124 ПКУ:

- при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 5 відсотків погашеної суми податкового боргу;

- при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу.

ПИТАННЯ

Хто має право не сплачувати або звільнений від сплати військового збору?

ВІДПОВІДЬ

1) Якщо податкова адреса фізичної особи-підприємця – платника єдиного податку першої та другої груп знаходиться на території можливих або активних бойових дій або на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України (за умови, що фізична особа-підприємець, який зареєстрований платником єдиного податку першої та другої групи (відомості про якого внесені до реєстру платників єдиного податку) на територіях бойових дій або тимчасової окупації до дат виникнення можливості бойових дій/початку бойових/тимчасової окупації, визначених Переліком № 309), то така фізична особа-підприємець має право не сплачувати військовий збір за період з першого числа місяця, в якому почалися бойові дії на відповідній території, виникла можливість бойових дій або почалася тимчасова окупація такої території, до останнього числа місяця, в якому було завершено такі активні бойові дії, припинено можливість бойових дій або завершено тимчасову окупацію.

 2) Платники військового збору – фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку першої та другої груп, які не використовують працю найманих осіб, звільняються від сплати військового збору протягом одного календарного місяця на рік на час відпустки, а також за період хвороби, яка триває 30 і більше календарних днів, що підтверджується витягом з Електронного реєстру листків непрацездатності (п.п. 1.13 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ).

3) Звільнено самозайнятих осіб (фізичних осіб – підприємців, осіб, які провадять незалежну професійну діяльність), які призвані на військову службу під час мобілізації або залучені до виконання обов’язків щодо мобілізації від нарахування, сплати та подання звітності з військового збору на весь період їх військової служби (п. 25 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ).

ПИТАННЯ

А тепер питання щодо сплати: за яким кодом класифікації доходів бюджету сплачується військовий збір фізичними особами - підприємцями?

ВІДПОВІДЬ

         Код класифікації доходів бюджету, за якими сплачується військовий збір ФОП, наступний:

         11011700 – «Військовий збір, що підлягає сплаті фізичними особами – підприємцями, які перебувають на спрощеній системі оподаткування»;

         Звертаю увагу, що реквізити бюджетних рахунків для сплати військового збору (для фізичних осіб-підприємців, у т.ч. які є податковими агентами) і які діють з            01 грудня 2024 року наразі залишаються актуальними (без змін) і у поточному 2025 році.

ПИТАННЯ

Щодо сплати єдиного внеску для фізичних осіб – підприємців, чи відбулися зміни у поточному році? 

ВІДПОВІДЬ 

Відповідно до п. 3 «Прикінцевих положень» Закону України від 19 листопада 2024 року № 4059-IX «Про Державний бюджет України на 2025 рік» (набрав чинності 01.01.2025) на 2025 рік зупинено дію п. 9 прим. 19 розд. VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування»  щодо права ФОП, особами, які провадять незалежну професійну діяльність, та членами фермерського господарства не нараховувати, не обчислювати та не сплачувати єдиний внесок за себе у період воєнного стану в Україні.

Тобто з 01.01.2025 повернуто обов’язок сплати єдиного внеску за себе ФОП, особами, які провадять незалежну професійну діяльність, та членами фермерського господарства.

Термін сплати - до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.

Відповідно до пункту 4 частини першої статті 4 Закону № 2464 платниками єдиного внеску є фізичні особи – підприємці (далі – ФОП),  у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.

Платники єдиного внеску зобов’язані своєчасно та в повному обсязі нараховувати і сплачувати єдиний внесок (пункт 1 частини другої статті 6 Закону      № 2464).

Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника (частина дванадцята ст. 9 Закону № 2464).

Для фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, базою нарахування єдиного внеску є суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску (пункт 3 частини першої статті     7 Закону № 2464). 

Згідно з п. 2 частини першої ст. 7 Закону № 2464 єдиний внесок для фізичних осіб – підприємців на загальній системі оподаткування нараховується на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць, у якому отримано дохід (прибуток).

 

ПИТАННЯ

Прокоментуйте питання щодо нарахування МПЗ за земельні ділянки з цільовим призначенням 01.03 (для ведення особистого селянського господарства), що знаходяться за межами населеного пункту.

ВІДПОВІДЬ

На даний час дійсно є проблема щодо нарахування мінімального податкового зобов’язання за земельні ділянки з цільовим призначенням 01.03 (для ведення особистого селянського господарства), що знаходяться за межами населеного пункту, наразі триває процедура доопрацювання програмного забезпечення, після появи можливості податкових повідомлень-рішень будуть сформовані та направлені громадянам.

Проте, Головне управління ДПС у Сумській області у разі звернення платника податку до контролюючого органу щодо проведення звірки земельних ділянок з наданням підтверджуючих документів, нарахування здійснюється в ручному режимі.

Дякую за надані змістовні та вичерпні відповіді, які обов’язково стануть корисними для платників податків та громадян.