Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Актуальні питання платників щодо “Питання погашення податкового боргу”

опубліковано 05 лютого 2025 о 08:30

Головне управління ДПС у Сумській області системно надає консультації платникам податків з питань погашення податкового боргу. Нещодавно фахівці провели черговий сеанс "гарячої телефонної лінії" з цього питання.

Надаємо відповіді на найпошириніші запитання, які виникають у платників податків Сумщини.

Як подати Заяву для отримання Довідки про відсутність заборгованості з платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи? 

Згідно Порядку надання довідки про відсутність заборгованості з платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2018 № 733 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.09.2018 за № 1102/32554  Заява може бути подано платником на вибір в електронній або паперовій формі:

Заява в електронній формі подається з використанням ІКС «Електронний кабінет» та реєструється в ІКС «Податковий блок» за правилами реєстрації електронних документів. Вхід до приватної частини Електронного кабінету (особистого кабінету) здійснюється після ідентифікації особи із використанням кваліфікованого електронного цифрового підпису, BankID, Дія.Підпис, Хмарне сховище  тощо; 

Заява у паперовій формі подається до контролюючого органу за основним місцем обліку.

Заповненню підлягають усі реквізити Заяви, частина з яких заповнюється системою автоматично відповідно до реєстраційних та облікових даних платника.

Системою перевіряється подання платником Заяви до контролюючого органу за основним місцем обліку.

Якщо Заяву подано до територіального органу ДПС не за основним місцем обліку, платнику формується квитанція про неприйняття.

Який нормативно-правовий акт потрібно зазначати у п.3 Заяви та п.4 Заяви про надання довідки про відсутність заборгованості з платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи?

 В п. 3 Заяви зазначається нормативно-правовий акт (закон, постанова тощо), яким передбачено необхідність підтвердження відсутності заборгованості з платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи. Обов’язково потрібно зазначати назву нормативно-правового акту, його номер та дата прийняття, а п. 4 форми Заяви необхідно зазначати найменування суб’єкта (підприємства, установи, організації), до якого (якої) буде подано Довідку.

Як приклад, для отримання компенсації витрат за облаштування робочих місць працевлаштованих осіб з інвалідністю до органів Державної служби зайнятості (центрів зайнятості) подається інформація про відсутність заборгованості/податкового боргу. 

Тоді у п. 3 Заяви зазначається постанова Кабінету Міністрів України від 22.08.2023 № 893 «Деякі питання надання роботодавцям компенсації фактичних витрат за облаштування робочих місць працевлаштованих осіб з інвалідністю», а у п.4 зазначається назва регіонального центру зайнятості.

Чому рахунок громадянина в банківській установі арештовано? Як зняти арешт рахунку?

У разі наявності податкового боргу у платника податку – фізичної особи та на виконання п. 87.11 ст.  87 Податкового кодексу України, територіальні органи ДПС звертаються до суду із позовною заявою щодо стягнення заборгованості в примусовому порядку.

Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до Закону про виконавче провадження. 

У разі наявності боргу з єдиного внеску, виконавчим документом є узгоджена вимога про сплату боргу (недоїмки) контролюючим органом також направляється для виконання до органу державної виконавчої служби.

З метою стягнення боргу в примусовому порядку, органи ДВС відкривають виконавче провадження, накладають арешт на банківські рахунки боржника, здійснюють арешт рухомого та нерухомого майна тощо.

З метою зняття арешту, необхідно сплатити заборгованість в межах суми відкритого виконавчого провадження із урахуванням суми виконавчого збору та виконавчих витрат.