Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Діана ОГІЄНКО: Електронні довірчі послуги – швидко, зручно, надійно

опубліковано 17 вересня 2024 о 08:34

Виклики які переслідують нас останнім часом важкі і непередбачувані. Вони створюють чимало перепон на нашому шляху.

Багато сфер нашого життя перейшли та продовжують переходити на новий формат.

Зокрема, певних змін та вдосконалення зазнала сфера електронної ідентифікації та електронних довірчих послуг.

Електронні довірчі послуги (ЕДП) – це комплекс інструментів, які дозволяють ідентифікувати особу в цифровому середовищі, а також підписувати електронні документи та здійснювати інші юридично значимі дії. ЕДП стають все більш важливими в умовах цифровізації, адже вони роблять можливим ведення бізнесу та отримання державних послуг онлайн.

Враховуючи важливість цього питання, завідувач сектору реєстрації користувачів Головного управління ДПС у Сумській області Діана Огієнко надала відповіді платникам податків на актуальні питання, які у них виникають.

Питання

Як завантажити власні кваліфіковані сертифікати відкритих ключів клієнтам (користувачам), які відмовилися від їх публікації на вебсайті Кваліфікованого надавача ЕДП ДПС?

Відповідь

Клієнти (користувачі) мають можливість завантажити кваліфіковані сертифікати відкритих ключів на персональний комп’ютер за допомогою програмного забезпечення «ІІТ Користувач ЦСК-1» (далі – Програма).
Для початку використання Програми клієнтам (користувачам) необхідно встановити актуальну версію безкоштовної Програми, яку можливо завантажити на вебсайті Кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг Державної податкової служби України (далі – Надавач) (https://ca.tax.gov.ua) за посиланням: Головна/«Отримання електронних довірчих послуг»/«Програмне забезпечення»/«Засіб кваліфікованого електронного підпису чи печатки – «ІІТ Користувач ЦСК-1»/«Інсталяційний пакет «ІІТ Користувач ЦСК-1.3.1».
Тобто, клієнти (користувачі), які відмовилися від публікації кваліфікованих сертифікатів відкритих ключів на вебсайті Надавача, мають можливість завантажити власні кваліфіковані сертифікати відкритих ключів на персональний комп’ютер за допомогою Програми.

Детальну інформацію щодо роботи Програми та покрокову інструкцію, зокрема, стосовно можливості завантаження власних кваліфікованих сертифікатів відкритих ключів, наведено у п.п. 5.2 п. 5 Настанови користувача «ІІТ Користувач ЦСК-1.3.1» на вебсайті Надавача за посиланням: Головна/«Отримання електронних довірчих послуг»/«Програмне забезпечення»/«Засіб кваліфікованого електронного підпису чи печатки – «ІІТ Користувач ЦСК-1»/«Настанова користувача «ІІТ Користувач ЦСК-1.3.1».

Питання

Як користувач ЕДП може розблокувати IP-адресу за межами державного кордону України?

Відповідь

Відповідно до п.п. 4 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 12.03.2022 № 263 «Деякі питання забезпечення функціонування інформаційно-комунікаційних систем, електронних комунікаційних систем, публічних електронних реєстрів в умовах воєнного стану» із змінами та доповненнями, на період дії воєнного стану міністерства, інші центральні та місцеві органи виконавчої влади, державні та комунальні підприємства, установи, організації, що належать до сфери їх управління, для забезпечення належного функціонування інформаційних, інформаційно-комунікаційних та електронних комунікаційних систем, публічних електронних реєстрів, володільцями (держателями) та/або адміністраторами яких вони є, та захисту інформації, що обробляється в них, а також захисту державних інформаційних ресурсів, можуть вживати таких додаткових заходів, зокрема зупиняти, обмежувати роботу інформаційних, інформаційно-комунікаційних та електронних комунікаційних систем, а також публічних електронних реєстрів.

Для зняття обмежень доступу до офіційного інформаційного ресурсу Кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг Державної податкової служби України (далі – Надавач) користувачам, які перебувають за межами державного кордону України, рекомендуємо повідомити на електронну скриньку inform@tax.gov.ua або за зверненням в телефонному режимі (посилання: https://ca.tax.gov.ua/contacts) прізвище, ім’я та по батькові користувача, реєстраційний номер облікової картки платника податків або код ЄДРПОУ та назву юридичної особи зі статичною IP-адресою, з якої здійснюється доступ до систем.
Зняття обмежень доступу до офіційного інформаційного ресурсу Надавача поширюється на запити користувачів, які перебувають за межами державного кордону України, крім тих, що надходять з IP-адрес недружніх країн.

Питання

Чи можна отримати кваліфікований електронний підпис, що зберігається у «Хмарному сховищі» Кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг Державної податкової служби України?

Відповідь

Наразі здійснюються заходи щодо реалізації можливості для формування та отримання кваліфікованого електронного підпису, що зберігається у «Хмарному сховищі».
Про запровадження такої послуги буде повідомлено на вебсайті Кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг Державної податкової служби України.

Питання

Як користувачу КНЕДП ДПС дізнатися IP-адресу, якщо він знаходиться за межами державного кордону України?

Відповідь

Користувач електронних довірчих послуг Кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг Державної податкової служби України (далі – Користувач) може отримати інформацію стосовно власної IP-адреси у провайдера з яким Користувачем заключено договір про надання Інтернет послуг.
При цьому доступ до офіційного інформаційного ресурсу Кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг Державної податкової служби України не поширюється на запити Користувачів, які надходять з IP-адрес недружніх країн.

Питання

Чи може працівник ЮО підписати реєстраційну картку для отримання кваліфікованих ЕДП, додавши при цьому засвідчену копію наказу на призначення?

Відповідь

Відповідно до частини шостої ст. 22 Закону України 05 жовтня 2017 року № 2155-VIII «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» зі змінами та доповненнями, уповноважений представник юридичної особи або фізичної особи – підприємця підписує документи, необхідні для формування та видачі кваліфікованого сертифіката відкритого ключа працівнику юридичної особи або фізичної особи – підприємця.

Кваліфікований надавач електронних довірчих послуг під час формування та видачі кваліфікованого сертифіката відкритого ключа працівнику юридичної особи або фізичної особи – підприємця здійснює ідентифікацію працівника, а також ідентифікацію особи уповноваженого представника юридичної особи або фізичної особи – підприємця відповідно до вимог цієї статті та перевіряє обсяг його повноважень за документом, що визначає повноваження уповноваженого представника юридичної особи або фізичної особи – підприємця, чи з використанням інформації, що міститься в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань або в торговельному, банківському чи судовому реєстрі, який ведеться країною резидентства іноземної юридичної особи.

Враховуючи викладене, працівник юридичної особи не може підписувати реєстраційну картку для отримання кваліфікованих електронних довірчих послуг.

Питання 

За яких обставин необхідно скасувати кваліфіковані сертифікати відкритого ключа? Яким чином це можна зробити?

Відповідь 

Клієнт зобов’язаний невідкладно звернутися до КНЕДП ДПС за скасуванням кваліфікованого сертифіката у разі:

• компрометації особистого ключа користувача (факт або обґрунтована підозра того, що особистий ключ став відомий іншим особам, втрата можливості подальшого використання особистого ключа із будь-яких обставин, зокрема, втрата або пошкодження носія ключової інформації тощо);

• зміни відомостей, зазначених у кваліфікованому сертифікаті;

• виявлення помилок у реквізитах кваліфікованого сертифіката тощо;

• у разі отримання електронних довірчих послуг, до закінчення строку чинності діючих кваліфікованих сертифікатів відкритих ключів.

Скасування кваліфікованого сертифіката ключа є достроковим припиненням його чинності. 

Скасовані сертифікати ключів поновленню не підлягають!

Часом скасування кваліфікованого сертифіката вважається час зміни його статусу в реєстрі сертифікатів Кваліфікованого надавача ДПС.

Скасувати кваліфіковані сертифікати можна у два способи, за електронним запитом та за заявою у письмовій формі.

Скасування кваліфікованого сертифікату за електронним запитом не потребує оформлення паперових документів та відвідування відокремленого пункту реєстрації Кваліфікованого надавача Державної податкової служби України.

Для скасування кваліфікованого сертифіката за електронним запитом необхідно мати особистий ключ і пам’ятати пароль особистого ключа.

Зазначена процедура здійснюється цілодобово за допомогою кваліфікованого засобу електронного підпису чи печатки«ІІТ Користувач ЦСК-1» та особистого ключа користувача.

Процедуру cкасування власного кваліфікованого сертифіката за електронним запитом наведено в пп. 5.11. п.5 Настанови користувача «ІІТ Користувач ЦСК-1» та у «Відеоінструкції по скасуванню кваліфікованих сертифікатів за електронним запитом», які розташовані на офіційному інформаційному ресурсі надавача - ca.tax.gov.ua

Інформування користувача про скасування здійснюються в режимі реального часу.

Скасування кваліфікованого сертифікату за заявою у письмовій формі здійснюється протягом робочого дня при поданні заяви про зміну статусу сертифікатів для  скасування кваліфікованого сертифіката. Письмова заява подається до Кваліфікованого надавача ЕДП Державної податкової служби України за встановленою формою. Заяву про зміну статусу сертифікату, а також зразок її заповнення  можна подивитись і завантажити з офіційного ресурсу надавача - ca.tax.gov.ua, в меню «Скасування, блокування, поновлення». 

Обробка такої заяви та інформування клієнта здійснюється протягом двох годин з моменту отримання заяви.

Законність звернення встановлюється за умови особистої присутності користувача за паспортом громадянина України або за іншими документами, які унеможливлюють виникнення будь-яких сумнівів щодо особи, відповідно до законодавства про Єдиний державний демографічний реєстр та про документи, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи.

У разі подання заяви відповідальною особою, також надається відповідним чином засвідчена копія* наказу про призначення такої особи.

Документи, що були підставою для скасування кваліфікованого сертифіката, фіксуються та зберігаються у Кваліфікованого надавача ЕДП Державної податкової служби України.

*- відмітка про засвідчення копії документа складається зі слів «Згідно з оригіналом», назви посади співробітника відповідального за виготовлення, засвідчення та видавання копій, його особистого підпису, ініціалів та прізвища, дати засвідчення та скріплюється відбитком печатки (за наявності).