Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Чи можуть підприємці не сплачувати ЄСВ за себе

опубліковано 26 лютого 2024 о 16:26

Роз’яснення щодо застосування платниками єдиного внеску норм п. 9 прим. 19 розд. VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», а саме: 

право не нараховувати, не обчислювати та не сплачувати єдиний внесок за себе на період з 01 березня 2022 року до припинення або скасування воєнного стану в Україні та протягом дванадцяти місяців після припинення або скасування воєнного стану. Звільнення від подання розрахунку єдиного внеску у складі податкової декларації за період, в якому відповідно до абзацу першого п. 9 прим. 19 розд. VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464 єдиний внесок не нараховувався, не обчислювався та не сплачувався.

Враховуючи норми п. 9 прим. 19 розд. VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», за платниками, зокрема: фізичними особами – підприємцями, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування (крім електронних резидентів (e-резидентів), особами, які провадять незалежну професійну діяльність, членами фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах, залишається право не нараховувати, не обчислювати та не сплачувати єдиний внесок за себе за період з 01 березня 2022 року до припинення або скасування воєнного стану в Україні та протягом дванадцяти місяців після припинення або скасування воєнного стану. При цьому положення абзацу другого п. 2 частини першої ст. 7 Закону № 2464 щодо таких періодів для таких осіб не застосовується.

Зазначеними вище платниками, хто скористався правом не нараховувати, не обчислювати та не сплачувати єдиний внесок за себе на період з 01 березня 2022 року до припинення або скасування воєнного стану в Україні та протягом дванадцяти місяців після припинення або скасування воєнного стану розрахунок єдиного внеску у складі податкової декларації за цей період, не подається. Поряд з цим, якщо такими платниками єдиного внеску все ж таки подано розрахунок єдиного внеску до податкової декларації за цей період з типом «Звітна» з нульовими показниками, то подавати податкову декларацію з типом «Звітна нова» («Уточнююча») без розрахунку єдиного внеску (Додаток ЄСВ 1, Додаток 1) не потрібно.

Крім того, такі платники, які визначать для себе базу нарахування та сплатять єдиний внесок, повинні подати розрахунок єдиного внеску у складі податкової декларації за період, за який  визначені нарахування.

Одночасно, звертаємо увагу, до платників єдиного внеску, зазначених вище, які обчислять і нарахують єдиний внесок та подадуть до контролюючого органу звітність, що містить інформацію щодо сум нарахованого єдиного внеску, та при цьому не сплатять самостійно визначені зобов’язання, з 01.08.2023 контролюючим органом будуть застосовуватись заходи впливу та стягнення визначені частиною одинадцятою ст. 25 Закону № 2464.

 Відповідне роз’яснення для платників єдиного внеску також розміщене на загальнодоступному інформаційно – довідковому ресурсі Державної податкової служби України за посиланням:

https://zir.tax.gov.ua/main/bz/view/?src=ques&id=41126

https://zir.tax.gov.ua/main/bz/view/?src=ques&id=41208