Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Основні аспекти щодо обов’язку подання декларацій про майновий стан і доходи громадян

опубліковано 02 серпня 2023 о 13:10

Конституцією України (стаття 67) встановлено, що кожен зобов’язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом. 

Усі громадяни щорічно подають до податкових інспекцій за місцем проживання декларації про свій майновий стан та доходи за минулий рік у порядку, встановленому законом.

Головне управління ДПС у Сумській області повідомляє, що порядок подання декларації про майновий стан й отримані доходи, порядок оподаткування доходів фізичних осіб встановлено Податковим кодексом України від  02 грудня 2010 року № 2755-VI (зі змінами та доповненнями). 

Щорічно, з 01 січня нового року, в Україні стартує  кампанія декларування громадянами доходів, отриманих минулого року.

Згідно зі законодавством, громадяни та фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зобов’язані подати  декларацію про свій майновий стан і доходи за минулий рік. Зазначені у декларації податкові зобов’язання підлягають сплаті  у законодавчо встановлений термін. 

Відповідно до норм розд. IV Податкового кодексу України обов’язок щодо подання декларації у платників податків виникає при отриманні: 

- доходів не від податкових агентів (тобто від інших фізичних осіб, які не зареєстровані як самозайняті особи). До таких доходів належать, зокрема,  доходи від надання в оренду рухомого або нерухомого майна іншим фізичним особам; 

 - успадкування майна не від членів сім’ї першого та другого ступенів споріднення, при нотаріальному оформленні спадщини або договору дарування, за якими не було сплачено податок на доходи фізичних осіб та військовий збір тощо; 

- доходів від податкових агентів доходів, які не підлягали оподаткуванню при виплаті, але які не звільнені від оподаткування. До таких доходів належать, зокрема, дохід у вигляді основної суми боргу (кредиту) платника податку, прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, не пов’язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності, у разі якщо його сума перевищує 25 відсотків однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на рік), встановленої на 01 січня звітного податкового року, а також дохід від операцій з цінними паперами; 

- іноземних доходів та в інших передбачених Податковим кодексом України випадках. 

Водночас обов’язок фізичної особи – платника податку на доходи фізичної особи щодо подання податкової декларації вважається виконаним і податкова декларація не подається, якщо такий платник податку отримував доходи: 

- від податкових агентів, які не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу; 

- виключно від податкових агентів незалежно від виду та розміру нарахованого (виплаченого, наданого) доходу, крім випадків, прямо передбачених розд. ІV Податкового кодексу України; 

- від операцій продажу (обміну) майна, дарування, дохід від яких відповідно до цього розділу не оподатковується, оподатковується за нульовою ставкою та/або з яких при нотаріальному посвідченні договорів, за якими був сплачений податок та військовий збір; 

 - у вигляді об’єктів спадщини, які оподатковуються за нульовою ставкою податку та/або з яких сплачено податок відповідно до п. 174.3 ст. 174 Податкового кодексу України. 

Нагадуємо, що окрім подання обов’язкової декларації, платники податку мають право подати податкову декларацію з метою використання права на отримання податкової знижки. 

Додатково повідомляємо, що з 01 січня 2023 року діють зміни до форми податкової декларації про майновий стан і доходи та Інструкції щодо її заповнення, внесені наказом Міністерства фінансів України від 17 травня 2022 № 143.