Головне управління ДПС у Сумській області інформує платників області щодо правильності оформлення та подачі Довідок про відсутність заборгованості з платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи для недопущення платниками типових помилок в подальшому.
Порядок надання Довідки про відсутність заборгованості з платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи (далі - Порядок), затверджено наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2018 № 733, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27.09.2018 за № 1102/32554.
Довідка формується за відсутності у платника згідно даних інформаційно-комунікаційних систем контролюючих органів податкового боргу та/або недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (ЄСВ), та/або іншої заборгованості з платежів за основним та неосновними місцями обліку платника (в т.ч. розстрочених, відстрочених, реструктуризованих), контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи.
Для отримання Довідки платник подає заяву, форму якої затверджено додатком 2 до Порядку (пункт 3 Порядку).
Довідка надається платнику безоплатно.
Заява подається платником (на його вибір):
- у паперовій формі – до державної податкової інспекції за основним місцем обліку такого платника або до відповідного контролюючого органу, уповноваженого здійснювати заходи з погашення податкового боргу (далі – уповноважений орган);
- в електронній формі – на адресу уповноваженого органу через приватну частину електронного кабінету з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги».
Вхід до приватної частини електронного кабінету (особистого кабінету) здійснюється після ідентифікації особи із використанням кваліфікованого електронного цифрового підпису.
Створити та надіслати Заяву можливо в меню «Заяви, запити для отримання інформації» приватної частини електронного кабінету шляхом вибору відповідної електронної форми документа. Невідповідність поданої Заяви встановленій законодавством формі або вимогам щодо її заповнення може бути причиною неприйняття такої Заяви, про що платник повідомляється у тій самій формі, у якій він звертається із Заявою з зазначенням допущених помилок, що стали причиною неприйняття.
Пунктом 3 Порядку передбачено, що заява складається з обов’язковим посиланням на відповідний нормативно-правовий акт, яким передбачено необхідність підтвердження відсутності заборгованості з платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, та зазначенням найменування суб'єкта (підприємства, установи, організації), до якого (якої) Довідку буде подано платником.
Для заповнення таких обов’язкових реквізитів у пунктах 3 та 4 форми Заяви передбачено відповідні поля.
Зокрема у пункті 3 форми Заяви передбачено заповнення реквізитів нормативно-правового акту, положеннями якого передбачено необхідність підтвердження відсутності у платника заборгованості з платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, або надання відповідної Довідки.
Такі вимоги містяться у чисельних законах України, нормативно-правових актах Кабінету Міністрів України, міністерств та інших державних органів, тощо.
На даний час найбільш поширеними підставами для звернення щодо отримання Довідки є:
- Закон України від 25.12.2015 № 922-VIII «Про публічні закупівлі»,
- Постанова Кабінету Міністрів України від 27.01.2023 № 76 «Деякі питання реалізації положень Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» щодо бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час»,
- Постанова Кабінету Міністрів України від 01.03.2017 № 130 «Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для часткової компенсації вартості сільськогосподарської техніки та обладнання вітчизняного виробництва» для сільськогосподарських та фермерських підприємств,
- Постанова Кабінету Міністрів України від 29.04.2015 № 300 «Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для фінансової підтримки заходів в агропромисловому комплексі шляхом здешевлення кредитів».
Для правильного заповнення Заяви потрібно зазначати усі реквізити нормативно-правового акту за уніфікованим шаблоном відображення, необхідні для його ідентифікації, а саме:
ü вид (Закон України або ЗУ (скорочений варіант), постанова Кабінету Міністрів України або постанови КМУ (скорочений варіант), постанова Правління Національного банку України або постанова Правління НБУ (скорочений варіант);
ü індивідуальну назву, що зазначається у лапках («….»);
ü порядковий номер (знак «№» та арабські або арабсько-римські цифри, знаки «-», «/»);
ü дату прийняття, оформлену словесно-цифровим (25 червня 2023 року) або цифровим способом (25.06.2023).
Отже, на цій підставі заповнена Заява матиме вигляд «Довідку прошу надати відповідно до вимог: Закону України «Про публічні закупівлі» № 922-VIII від 25 грудня 2015 року».
Звертаємо увагу, що неприпустимим є зазначення у Заяві посилання на наказ Міністерства фінансів України від 03.09.2018 № 733 «Про затвердження Порядку надання довідки про відсутність заборгованості з платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи», оскільки зазначений нормативний акт не є підставою для надання Довідки, а лише визначає механізм її надання контролюючим органом платнику.
Відповідно до статті 90 Цивільного кодексу України юридична особа має своє найменування (повне або скорочене), яке містить інформацію про її організаційно-правову форму. Наприклад: ПУБЛІЧНЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «УКРПОШТА» (повний варіант) або ПАТ «УКРПОШТА» (скорочений варіант).
У пункті 4 форми Заяви також зазначається найменування суб’єкта (підприємства, установи, організації), до кого буде подано Довідку.
При цьому, неприпустимим є зазначення платниками у пункті 4 Заяви, замість найменування суб’єкта до якого буде подано Довідку, будь-якої іншої інформації, наприклад: «за вимогою», «не визначено», «тендерному комітету», або власної назви платника, який звертається із Заявою, зазначеної у пункті 2 цієї ж Заяви.
Отже, заповнена з порушенням встановлених вимог заява опрацьовується контролюючим органом відповідно до Порядку та як наслідок, надсилається інформаційний лист платнику податків.
Довідка або відмова у наданні Довідки готуються уповноваженим органом протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Заяви.
Перевірка наявності/відсутності у платника заборгованості з платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, здійснюється на дату формування Довідки згідно даних інформаційно-комунікаційних систем з урахуванням наявності/відсутності податкового боргу, та/або недоїмки зі сплати єдиного внеску, та/або іншої заборгованості за основним та неосновними місцями обліку платника.
Строк дії Довідки становить 10 календарних днів з дати її формування. У довідці обов'язково зазначається термін її дії.
У разі якщо платник не отримав довідку, сформовану у паперовій формі, до закінчення строку її дії, така Довідка зберігається в уповноваженому органі.
Довідку в електронній формі платник отримує у приватній частині електронного кабінету.
За наявності у платника за даними інформаційно-комунікаційних систем контролюючих органів податкового боргу, та/або недоїмки зі сплати єдиного внеску, та/або заборгованості з платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, платнику готується лист (у довільній формі) з вмотивованою відмовою щодо надання Довідки. Лист вручається особисто платнику (його законному чи уповноваженому представникові) або надсилається платнику у порядку, встановленому статтею 42 Податкового кодексу України.
Враховуючи зазначене, підсумовуємо, що Довідка надається лише за умови подання платником належним чином оформленої Заяви та за відсутності на дату формування Довідки заборгованості з платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи.