Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» щодо особливостей подання декларації про майновий стан та доходи, отриманих у 2022 році

опубліковано 26 квітня 2023 о 08:57

Сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» за участю начальника управління оподаткування фізичних осіб Головного управління ДПС у Сумській області Ірини ЛЕГО щодо особливостей подання декларації про майновий стан та доходи, отриманих у 2022 році 

Доводимо до вашої уваги відповіді на запитання абонентів Сумщини, отримані під час проведення телефонного спілкування. 

Питання.

За якою формою документа підприємцю на загальній системі оподаткування слід подати декларацію про майновий стан і доходи?

Відповідь.

Фізичні особи – підприємці подають декларацію про майновий стан і доходи через спеціалізоване клієнтське програмне забезпечення для формування та подання звітності до «Єдиного вікна подання електронної звітності» або через розділ «Введення звітності» інформаційно-комунікаційної системи Електронний кабінет податкову декларацію за ідентифікатором F0100213.         

Питання.

Нагадайте про термін подання майнової декларації у 2023 році.                                                  

Відповідь.

     Податкова декларація про майновий стан і доходи подається в такі строки:

     - для громадян, які зобов’язані подати податкову декларацію, і осіб, які проводять незалежну професійну діяльність, – до 01 травня року, що настає за звітним;

    - для фізичних осіб-підприємців (крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування) – протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (року);

    - для громадян, які мають право на податкову знижку – до 31 грудня 2023 року (включно).

    У зв’язку із набранням чинності Закону України від 15 серпня 2022 року            № 2520-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо сприяння розвитку волонтерської діяльності та діяльності неприбуткових установ та організацій в умовах збройної агресії Російської Федерації проти України» для фізичних осіб – підприємців (крім осіб, які перебувають на спрощеній системі оподаткування) встановлюється граничний термін подання податкової декларації за звітний податковий період рік до 01 травня року, що настає за звітнім.

       Відповідно до п. 49.20 ст. 49 Податкового кодексу України, якщо останній день строку подання податкової декларації припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважається операційний (банківський) день, що настає за вихідним або святковим днем.

     Тобто, фізичні особи – підприємці (крім спрощенців), особи, які провадять незалежну професійну діяльність, та громадяни за результатами 2022 року з урахуванням вимог Закону України від 15 березня 2022 року № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» подають податкову декларацію до 01 травня 2023 року (включно).

Питання. 

Хто саме має подавати майнову декларацію у поточному році? 

Відповідь.

     Відповідно до норм розд. IV ПКУ обов’язок щодо подання декларації у платників податків виникає при отриманні:

     - доходів не від податкових агентів (тобто від інших фізичних осіб, які не зареєстровані як самозайняті особи). До таких доходів належать, зокрема, доходи від надання в оренду рухомого або нерухомого майна іншим фізичним особам; успадкування майна не від членів сім’ї першого та другого ступенів споріднення, при нотаріальному оформленні спадщини або договору дарування, за якими не було сплачено податок на доходи фізичних осіб та військовий збір тощо;

     - доходів від податкових агентів доходів, які не підлягали оподаткуванню при виплаті, але які не звільнені від оподаткування. До таких доходів належать, зокрема, дохід у вигляді основної суми боргу (кредиту) платника податку, прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, не пов’язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності, у разі якщо його сума перевищує 25 відсотків однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на рік), встановленої на 01 січня звітного податкового року, а також дохід від операцій з цінними паперами;

     - інвестиційних доходів;

     - іноземних доходів та в інших передбачених ПКУ випадках.      

Питання.

Як внутрішньо переміщена особа хочу дізнатися до якої податкової мені потрібно подавати декларацію про доходи?

Відповідь.

     Якщо платник податків – внутрішньо переміщена особа подав до контролюючого органу за місцем фактичного проживання/перебування заяву про внесення змін до Державного реєстру фізичних осіб – платників податків за формою № 5ДР та пред’явив при цьому довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, то і декларацію про майновий стан і доходи (далі – Декларація) він подає до цього контролюючого органу.

     У випадку, якщо такі дії не здійснено, то Декларація подається платником податку за адресою (місцезнаходженням) контролюючого органу, який переміщено з тимчасово окупованої території.

Питання.

Наразі, під час війни, в мене  відсутня можливість подати декларацію онлайн. В який спосіб я ще можу подати декларацію про майновий стан і доходи?

Відповідь. 

      Враховуючи ситуацію пояснюю, що платник податків може обрати зручний для себе спосіб подачі податкової декларації про майновий стан і доходи, а саме:

     - надати особисто або уповноваженою на це особою;

     - надіслати поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;

     - засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог законів щодо електронного документообігу.

      Хочу зауважити, що при надсиланні декларації поштою платник податку зобов’язаний здійснити таке відправлення не пізніше, ніж за п’ять днів до закінчення граничного строку подання податкової декларації, а при поданні декларації в електронній формі – не пізніше закінчення останньої години дня, в якому спливає такий граничний строк. Тому раджу поспішати, адже залишилося мало часу для подання декларації, якщо вона обов’язкова.

Питання.

До кінця кампанії декларування майнового стану залишилося менше тижня, як громадяни Сумщини виконують свій конституційний обов’язок перед державою на мові статистичних даних?

      Відповідь.

      Станом на 24 квітня 2023 року платниками податків Сумщини було подано 1956 декларації про майновий стан і доходи громадян, у т.ч. 1577 обов’язкових декларацій та 379 декларацій з метою отримання податкової знижки. За результатами поданих декларацій громадяни задекларували до сплати податку на доходи фізичних осіб у сумі 40,5 млн грн та військового збору на суму 4,1 млн гривень.

       Загалом, з початку року згідно з поданими деклараціями до бюджету вже надійшло податку на доходи з фізичних осіб у сумі 15,3 млн грн та військового збору – 1,4 млн гривень.

      Й останнє, що б ви хотіли побажати нашим шановним платникам податків? 

      Сьогодні у всіх нас об’єднує головне бажання – жити у мирі й злагоді, без галасу лячних «воздушок», щоб наші громадяни скоріше повернулися в рідну Україну й жили гідно. 

     Наразі це неможливо без підтримки бюджету держави, його наповнення. Адже сплачуючи податки ми усі разом допомагаємо державі подолати складний фінансовий стан та підтримати її обороноздатність.