Головне управління ДПС у Сумській області нагадує про прийняття Верховною радою України Закону України від 16 листопада 2022 року № 2747-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо звільнення від оподаткування благодійної допомоги, зібраної волонтерами» та Закону України від 16 листопада 2022 року № 2757-IX «Про внесення змін до пункту 21 розділу VII «Прикінцеві положення» Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації» щодо удосконалення порядку включення благодійників – фізичних осіб до Реєстр волонтерів антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації» (далі – Закон № 2757).
Ці закони набрали чинності з 11.12.2022 року.
Відповідно до вимог Закону № 2757 спрощено процедуру включення фізичних осіб – благодійників до Реєстру волонтерів антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації (далі – Реєстр волонтерів АТО та/або здійснення заходів із забезпечення НБО).
З метою практичної реалізації положень цих законів Державною податковою службою внесено відповідні зміни до наказу Міністерства фінансів України від 30.10.2014 року № 1089 «Про затвердження Порядку формування та ведення Реєстру волонтерів антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що здійснюються шляхом проведення операції Об'єднаних сил (ООС), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 19.11.2014 за № 1471/26248 (далі – Наказ № 1089), які наберуть чинності з дня офіційного опублікування наказу Міністерства фінансів України від 10.11.2022 № 370, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України від 25.11.2022 за № 1467/38803 «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 30 жовтня 2014 року № 1089».
Що змінюється
Назву Реєстру волонтерів антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що здійснюються шляхом проведення операції Об'єднаних сил (ООС) змінено на Реєстр волонтерів антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації.
Разом з тим, Реєстр волонтерів АТО та/або здійснення заходів із забезпечення НБО формується на основі вже діючого реєстру, тому фізичним особам – благодійникам, які вже у нього включені, повторно подавати заяви для включення до Реєстру волонтерів АТО та/або здійснення заходів із забезпечення НБО не потрібно. Дата включення фізичної особи – благодійника до цього реєстру не змінюється.
Законом № 2757 скасовано положення щодо обов`язкового подання разом із заявою про включення до Реєстру волонтерів АТО та/або здійснення заходів із забезпечення НБО (далі – заява) документів, а саме:
- оригінал та копія документа, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, або сторінки паспорта у формі книжечки / зворотного боку паспорта у формі картки, до якої внесені дані про реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру, або сторінки паспорта у формі книжечки, до якої внесена відмітка про право здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта або паспорта у формі картки, в якому проставлене слово "відмова", відповідно до яких фізична особа - благодійник обліковується в Державному реєстрі за реєстраційним номером облікової картки платника податків / серією та номером паспорта у формі книжечки або номером паспорта у формі картки (далі - реєстраційний номер облікової картки / серія (за наявності) та номер паспорта);
- довідка (довідки) про відкриття/закриття рахунка фізичною особою за формою N 4-РВ (додаток 4 до Порядку № 1089), що призначений для здійснення благодійної діяльності (крім рахунків, що були закриті до 21 листопада 2013 року).
Подання заяви
Наразі способи подання заяви, а саме – особисто, поштою або через уповноважену особу, не змінились:
у разі подання заяви особисто – до будь-якого органу ДПС;
у разі подання заяви поштою або через уповноважену особу – до органу ДПС за основним місцем обліку фізичної особи – благодійника.
Відповідно до вимог Закону № 2757 створено правові підстави для подання заяви в електронній формі. Державною податковою службою України доопрацьовано програмне забезпечення ДПС, засобами якого здійснюється прийом та обробка заяви в електронній формі.
Заява в електронній формі може подаватись через Електронний кабінет або іншими засобами комунікацій (код форми F 1308301). Форму розміщено за покликанням: https://tax.gov.ua/data/material/000/006/58768/Forms_servis_fiz.htm.
Заява в електронній формі подається фізичною особою – благодійником із зазначенням у ній коду контролюючого органу, до якого подається заява. Територія, яка обслуговується таким контролючим органом, має бути відповідною для адреси місця проживання фізичної особи – благодійника, зазначеної у заяві.