Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Питали? Відповідаємо! Як волонтеру уникнути оподаткування?

опубліковано 20 жовтня 2022 о 15:14

Від початку повномасштабного вторгнення росії в Україну волонтерський рух набув величезних обсягів: за даними опитування молоді U-Report, волонтерять 38% респондентів. 

Також і Сумські волонтери збирають кошти на потреби армії або жителів, що постраждали від війни. Часто ці збори йдуть на особисті картки. І в такому разі у них постає питання: чи оподатковуватиметься ця діяльність?

Фахівці Головного управління ДПС у Сумській області надають роз'яснення волонтерам Сумщини, що відповідно до Податкового Кодексу України (далі – ПКУ) оподаткуванню підлягають всі доходи фізичної особи  за винятком доходів, перелік яких наведено в статті 165 ПКУ. 

Так, відповідно до пп «б» пп. 165.1.54 п.165.1 ст.165 ПКУ звільняються від оподаткування, зокрема, доходи в вигляді суми благодійної допомоги, отриманої благодійниками - фізичними особами, які внесені до Реєстру волонтерів антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в порядку, визначеному Законом України "Про благодійну діяльність та благодійні організації", для надання благодійної допомоги на користь осіб, визначених у підпунктах "а" та "в" цього підпункту (безпосередньо таким особам або через Міністерство оборони України, Головне управління Національної гвардії України, Службу безпеки України, Службу зовнішньої розвідки України, Адміністрацію Державної прикордонної служби України, Міністерство внутрішніх справ України, Національну поліцію України, Управління державної охорони України, Адміністрацію Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, через органи управління інших утворених відповідно до законів України військових формувань, їх з'єднання, військові частини, підрозділи, установи або організації, що утримуються за рахунок коштів державного бюджету), у розмірі, фактично використаному на такі цілі, та на відшкодування документально підтверджених витрат таких благодійників, пов'язаних із наданням зазначеної благодійної допомоги.

Положення вищезазначеного підпункту ПКУ застосовуються також до благодійної допомоги, отриманої зазначеними благодійниками - фізичними особами у звітному податковому році, що передує року їх внесення до Реєстру волонтерів антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації.

Податківці пояснюють, що для того щоб уникнути оподаткування коштів, які надходять на особисті картки/ рахунки та пов’язані з волонтерською діяльністю, треба виконати три умови:

1)    Фізична особа має бути включена в Реєстр волонтерів, який ведеться в ДПС України.

2)    Кошти мають надходити виключно на рахунок, інформація про який включена до Реєстру волонтерів.

3)    Отримані кошти мають бути фактично використані на цілі, визначені в пп «а» пп. 165.1.54 п.165.1 ст.165 ПКУ, та/або  документально підтверджені витрати благодійників пов’язані з такою діяльністю.

Отже, одним із перших кроків  для здійснення волонтерської діяльності згідно чинного законодавства є подання фізичною особою-благодійником до податкової заяви про включення до реєстру волонтерів.

З метою  забезпечення формування та ведення Реєстру волонтерів антитерористичної операції та на виконання Закону України від 02 вересня 2014 року №1668-VII "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо деяких питань оподаткування благодійної допомоги" та пункту 2 1 розділу VII "Прикінцеві положення" Закону України від 05 липня 2012 року   №5073-VI "Про благодійну діяльність та благодійні організації" був розроблений Порядок формування та ведення Реєстру волонтерів антитерористичної операції, який затверджений наказом Міністерства фінансів України від 30.10.2014  №1089 та зареєстрований у Міністерстві юстиції України 19.11.2014 за №1471/26248 (далі - Порядок), який набув чинності з 05.12.2014 після опублікування в журналі "Офіційний вісник України".

Згідно з п. 1.3 розд. I Порядку №1089 Державна податкова служба (далі - ДПС) створює та адмініструє Реєстр волонтерів в електронній формі та його оприлюднення на офіційному веб-порталі ДПС.

Для включення до Реєстру волонтерів благодійник - фізична особа подає заяву за формою №1-РВ з позначкою "Включення до реєстру" та документи: копію документа про реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний податковий орган і мають відмітку у паспорті) та довідку з банку за формою №4-РВ  із зазначенням реквізитів рахунку, відкритого на ім'я такого волонтера, що призначений для здійснення благодійної діяльності.

Фізична особа - благодійник особисто подає документи до будь-якого органу ДПС. Поштою або через представника, документи подаються до органу ДПС за основним місцем обліку фізичної особи-благодійника. У разі подання документів поштою або через представника підпис фізичної особи-благодійника на заяві та копія довідки про відкриття/закриття рахунка фізичною особою, що призначений для здійснення благодійної діяльності, мають бути завірені нотаріально

Дані заяви мають відповідати даним Державного реєстру фізичних осіб - платників податків (далі - Державний реєстр), паспортного документа та доданим до заяви документам.

Датою включення фізичної особи - благодійника до Реєстру волонтерів є дата внесення відповідного запису до Реєстру волонтерів.

Орган ДПС повідомляє фізичну особу - благодійника про результати розгляду заяви у порядку, визначеному статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу. У разі включення фізичної особи - благодійника до Реєстру у листі зазначаються відповідні дані, наведені у пункті 1.3 розділу I цього Порядку, а у разі повернення документів на доопрацювання вказується причина повернення.