Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Відбувся сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія»

опубліковано 14 вересня 2022 о 12:14

Відбувся сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» за участю

 начальника управління контролю за підакцизними товарами

 Головного управління ДПС у Сумській області Миколи ОЛЕНИЧА

на тему «Адміністрування акцизного податку в умовах дії воєнного, надзвичайного стану в Україні»

 

Доводимо до вашої уваги відповіді на більш поширені запитання, отримані від абонентів під час проведення телефонного спілкування

 Питання.

Які саме операції постачання пального на митній території України не вважаються реалізацією пального?

 Відповідь.

      Не вважаються реалізацією пального операції постачання пального на митній території України:

     - як гуманітарна допомога в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;

     - які здійснюються у зв’язку з його примусовим відчуженням чи вилученням для потреб держави відповідно до Закону України від 19.08.2022 № 4765-VI «Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану» без отримання компенсації за примусово відчужене або вилучене пальне;

     - які здійснюються у зв’язку з його передачею ЗСУ, ТРО та іншим військовим формуванням України, утвореним відповідно до Закону, без попереднього або наступного відшкодування його вартості.

    Тобто, щодо зазначених вище операцій не виникає податкове зобов’язання з акцизного податку.

 Питання.

     Доброго дня. Чула, про зміни, що відбулися відповідно звітування з акцизу. Будь ласка, поясніть, за якою формою і в які терміни слід надати декларацію акцизного податку за серпень 2022 року.

 Відповідь.

     Наказом Міністерства фінансів України від 31.05.2022 № 151 «Про затвердження Змін до форми декларації акцизного податку і Порядку заповнення та подання декларації акцизного податку» внесено зміни до форми податкової декларації акцизного податку. Наказ № 151 набрав чинності з 22.07.2022, тобто з дня його опублікування в Офіційному віснику України № 56.

     Згідно з наказом, платники акцизного податку вперше подають декларацію акцизного податку з урахуванням внесених змін, не пізніше 20 вересня 2022 року за звітний період – серпень 2022 року.

 Питання.

Яким нормативним актом передбачено перенесення термінів сплати акцизного податку з роздрібного продажу тютюнових виробів на виробників та імпортерів зазначеної категорії виробів?

 Відповідь.

     Законом України від 15.03.2022 № 2134-IX «Про внесення змін до розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України та інших законодавчих актів України» змінено дату введення в дію змін до Бюджетного кодексу.

     Наразі новий механізм сплати та зарахування акцизного податку з реалізації тютюнових виробів перенесено із 01 січня 2023 року на 01 травня 2022 року.

     Нагадуємо, що новий механізм справляння роздрібного акцизу полягає в перенесенні обов’язку сплати податку з роздрібних торговців тютюновими виробами за ставкою 5 відс., на виробників або імпортерів цих товарів, які мають сплачувати 5 відс. акцизу з товарів, проданих через власні роздрібні магазини або з продажу таких товарів іншим оптовим або роздрібним субʼєктам господарювання.

 Питання.

    Роз’ясніть, на які підакцизні товари встановлено нульову ставку акцизного податку на період воєнного стану?

 Відповідь.

      Законом України від 15.03.2022 № 2120-IХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану», зокрема, підрозділ 5 розділу ХХ «Перехідні положення» доповнено новим пунктом 41 і яким  передбачено тимчасове, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, встановлення нульової ставки акцизного податку на такі підакцизні товари за кодами згідно з УКТ ЗЕД:

    - бензини моторні;

    - важкі дистиляти (газойль);

    - скраплений газ;

    - бутан, ізобутан.

 Питання.

     Хочу дізнатися про порядок ведення обліку роздрібного продажу тютюнових виробів з урахуванням змін в оподаткуванні акцизним податком?

 Відповідь.

    У звʼязку з впровадженням нового механізму сплати та зарахування акцизного податку з реалізації тютюнових виробів у субʼєктів господарювання які здійснюють роздрібний продаж тютюнових виробів виникає необхідність ведення окремого обліку тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну залежно від дати їх виробництва, та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, а саме необхідно окремо відображати в бухгалтерському обліку та обліку у місці торгівлі тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, вироблених до та після 01 квітня 2022 року, а також рідин, що використовуються в електронних сигаретах виготовлених до та після 01 січня 2022 року.

 Питання.

     Роз’ясніть, у якому випадку не виникає обов’язок додаткового отримання ліцензії на право оптової та/або роздрібної торгівлі при отриманні пального?

 Відповідь.

    Питання додаткового отримання ліцензії на право оптової та/або роздрібної торгівлі пальним не виникає при отриманні пального виключно для потреб власного споживання чи промислового перероблення. Таким субʼєктам господарювання необхідно отримати лише ліцензію на зберігання пального та/або ліцензію на зберігання пального (виключно для потреб власного споживання чи промислового перероблення). Для тих, хто не є розпорядниками акцизних складів не виникатимуть обов’язки:

     - реєстрації платниками акцизного податку та реєстрації акцизних складів;

     - врахування обсягів пального, безоплатно переданого на зазначені потреби, при обрахунку обсягів, які суб’єкти господарювання мають право отримати протягом року на зберігання з метою використання виключно для потреб власного споживання (1 000 кубічних метрів та платник єдиного податку четвертої групи – 10 000 кубічних метрів).

 Питання.

    Під час воєнних дій зруйнований склад з пальним. Що мені робити як відповідальному за склад?

 Відповідь.

     Відновлення обліку пального та спирту етилового на акцизних складах, які є частково зруйнованими та розташовані в районах проведення бойових дій або на тимчасово окупованих територіях збройними формуваннями Російської Федерації здійснюватиметься на підставі даних інвентаризації, проведеної після закінчення дії воєнного стану (п. 69.13 підрозділу 5 розділу ХХ Податкового кодексу України).

     Після закінчення дії воєнного стану розпорядникам акцизного складу за результатами проведеної інвентаризації необхідно скласти та подати для реєстрації до ДПС електронні документи, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, як це передбачено ст. 230 ПКУ, а саме:

      - довідку про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків спирту на акцизному складі виробника спирту та/або виробника окремих видів продукції, затверджену наказом Міністерства фінансів України від 27.01.2021 № 43;

      - довідку про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального, затверджену наказом Міністерства фінансів України 27.11.2018 № 944.

      - скласти та подати для реєстрації акцизні накладні на обсяги втраченого пального (код операції для складання в одному примірнику 2 – втрачене, зіпсоване, знищене пальне (п. 214.7 ст. 214 та п. 216.3 ст. 216 розділу VI ПКУ).

      - привести у відповідність дані (актуалізація даних) щодо зареєстрованих акцизних складів, розташованих на них резервуарів, витратомірів-лічильників та рівнемірів.

 Питання.

    Підкажіть, що робити, коли під час ведення воєнних дій наразі відсутня технічна можливість подання е-документу про залишки пального?

 Відповідь.

     За відсутності під час дії воєнного стану можливості своєчасно подавати електронні документи, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, платники звільняються від відповідальності в разі їх подання протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

          Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов’язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України затверджено наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 № 225.

 Питання.

    Під час ведення воєнних дій на території підприємства, яким я опікуюсь, відбулися втрати підакцизної продукції. У зв’язку з цим хочу запитати, у якому випадку не виникає податкове зобов’язання щодо втраченого підакцизного товару (продукції)?

 Відповідь.

    Згідно з п. 216.3 ст. 216 Податкового кодексу України податкове зобов’язання щодо втраченого підакцизного товару (продукції) не виникає, якщо:

    а) платник податку документально зафіксував ці втрати та надав контролюючим органам необхідні докази того, що відповідний підакцизний товар (продукцію) утрачено внаслідок аварії, пожежі, повені чи інших форс-мажорних обставин і його використання на митній території України є неможливим;

    б) підакцизний товар (продукцію) утрачено внаслідок випаровування в процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування такого товару (продукції) чи з іншої причини, пов’язаної з природним результатом;

    в) підакцизний товар (продукцію):

     - примусово відчужено або вилучено для потреб держави відповідно до Закону України від 17.05.2012 № 4765-V «Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану», за умови якщо у майбутньому його попереднім власником або уповноваженою ним особою не буде здійснено заходів щодо отримання компенсації за примусово відчужений підакцизний товар (продукцію);

     - передано Збройним Силам України та добровольчим формуванням територіальних громад, Національній гвардії України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки України, Державній прикордонній службі України, Міністерству внутрішніх справ України, Управлінню державної охорони України, Державній службі спеціального зв’язку та захисту інформації України, іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх з’єднанням, військовим частинам, підрозділам, установам або організаціям, що утримуються коштом державного бюджету тощо;

    - надано як гуманітарну допомогу.

 Питання.

    Я, як платник акцизного податку, не можу зареєструвати акцизну накладну в Єдиному реєстрі акцизних накладних, що робити у такому випадку?

 Відповідь.

    Якщо  платник акцизу не може зареєструвати акцизну накладну в Єдиному реєстрі акцизних накладних, то йому дозволяється переміщувати пальне транспортом за наявності ТТН з усією інформацією як і в акцизній накладній, яка має бути зареєстрована в Єдиному реєстрі акцизних накладних протягом шістьох місяців після припинення / скасування дії воєнного стану з урахуванням Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов’язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 № 225.