Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Відбувся сеанс телефонного зв’язку телефонна «гаряча» лінія за участю начальника управління податкового адміністрування фізичних осіб Головного управління ДПС у Сумській області Ірини ЛЕГО з питань одноразового (спеціального) добровільного декларування

, опубліковано 17 червня 2022 о 14:15

 Доводимо до вашої уваги відповіді на запитання, отримані від абонентів під час проведення телефонного спілкування.

 Питання.

     Хто з громадян може подати декларацію з одноразового добровільного декларування?

 Відповідь.

 Скористатися одноразовим (спеціальним) добровільним декларуванням можуть фізичні особи – резиденти, у тому числі самозайняті особи, а також фізичні особи, які не є резидентами України, але які були резидентами на момент отримання неоподаткованих доходів, і які відповідно до Податкового кодексу України є чи були платниками податків.

  А не можуть бути декларантами особи, які за будь-який рік, починаючи з 1 січня 2005 року, подавали або мають подавати декларації відповідно до законів у сфері запобігання корупції. Також декларантами не можуть бути особи, які є малолітніми чи неповнолітніми або недієздатними, або є особами, дієздатність яких обмежена і над ними встановлено опіку.

Хочу додати, що одноразове декларування – це виключно  добровільна процедура.

 Питання.

       Розкажіть про порядок проведення процедури одноразового декларування?

 

Відповідь.

 Декларації подаються безпосередньо декларантами й виключно в електронній формі, через приватну частину Електронного кабінету платника податків.

 Платник податків, який бажає добровільно декларувати, заповнює декларацію в електронному вигляді, підписує її власним електронним цифровим підписом та надсилає до ДПС. Після цього декларація підлягає камеральній перевірці з боку ДПС виключно на логічні та арифметичні помилки. Для цього законодавчо відведено термін - протягом 60 днів.

 Питання.

     Уточніть, які саме об’єкти підпадають під перелік добровільного декларування, що потрібно декларувати?

 Відповідь.

     Об'єктами одноразового декларування можуть бути: валютні цінності, нерухоме майно, навіть об’єкти незавершеного будівництва, які не прийняті в експлуатацію, але майнові права на які належать декларанту, рухоме майно (транспортні засоби, предмети мистецтва та антикваріату, дорогоцінні метали, дорогоцінне каміння, ювелірні вироби, пам’ятні банкноти та монети), частки чи паї у майні юридичних осіб, інші корпоративні права, майнові права на об'єкти інтелектуальної власності, цінні папери, права на отримання дивідендів, інші активи фізичної особи, у тому числі майно, банківські метали, що не розміщені на рахунках.

 Питання.

      Скажіть, чи існують майнові активи, які не потрібно декларувати?

 Відповідь.

       Так, існують. Законом України про добровільне декларування передбачені активи, які навіть при неподанні фізичною особою одноразової добровільної декларації будуть вважатися такими, з яких повністю сплачені податки та збори, а податкова перевірка щодо джерел їх набуття не проводиться. Серед них:

       • квартира чи квартири, загальна площа якої чи яких не перевищує сукупно 120 кв. м, або майнові права на таку квартиру у багатоквартирному житловому будинку незавершеного будівництва, підтверджені відповідними документами;

       • житловий будинок чи житлові будинки (в тому числі – незавершеного будівництва), загальна площа якого чи яких сукупно не перевищує 240 кв. м, за умови наявності у такої фізичної особи права власності на земельну ділянку відповідного цільового призначення;

        • об'єкти нежитлової нерухомості – нежитлові будівлі некомерційного призначення (в тому числі – незавершеного будівництва) загальною площею, що не перевищує 60 кв. м;

        • земельні ділянки, сукупний розмір яких по кожній окремій ділянці не перевищує норми безоплатної передачі, визначені ст. 121 Земельного кодексу України;

        • один транспортний засіб особистого некомерційного використання, право власності на який було зареєстровано відповідно до законодавства України станом на дату завершення періоду одноразового добровільного декларування. Але це не стосується транспортних засобів, призначених для перевезення 10 осіб i більше, легкового автомобіля з робочим об'ємом циліндрів двигуна не менше як 3000 куб. см та/або середньоринковою вартістю понад 400 тис. грн, мотоцикла із робочим об'ємом циліндрів двигуна понад 800 куб. см, літака, гелікоптера, яхти, катера.

      Також можна не декларувати й інші активи, сумарна вартість яких не перевищує 400 тис грн станом на дату завершення періоду одноразового декларування.

 Питання.

      В які законодавчі терміни  маю сплатити податок із задекларованого мною об’єкту оподаткування?

 Відповідь.

      Сплата збору з одноразового (спеціального) добровільного декларування здійснюється декларантом протягом тридцяти календарних днів з дати подання такої декларації, а при обранні альтернативних ставок, про які я скажу далі, – також до 1 листопада 2023 року та до 1 листопада 2024 року.

Питання.

     А якщо я випадково допустив помилку при заповненні одноразової декларації, то що очікувати у випадку її виявлення податківцями?

 Відповідь.

       Після отримання декларації, протягом 60 днів податківцями проводиться камеральна перевірка на логічні та арифметичні помилки.   

       У ході перевірки ДПС з’ясовує, чи дійсно існують задекларовані активи. Це стосується, зокрема, грошей у банках.

       Перевіряє, чи гроші знаходяться на рахунку, який був відкритий у рамках кампанії одноразового декларування, та правильність застосування ставок. 

      Якщо буде встановлено невідповідність даних, платника буде поінформовано про це та запропоновано виправити помилку.

 Питання.

         Хочу дізнатися про ставки оподаткування доходів, задекларованих в рамках одноразового добровільного декларування.

 Відповідь.

Відповідно до Закону України встановлено три ставки, а саме:

        •  5 відсотків – загальна ставка одноразового збору;

        •  2,5 відсотка - для  активів у вигляді облігацій внутрішньої державної позики;

        •  7 і 9 відсотків – для закордонних активів.

 Питання.

       Чи надає держава певні гарантії  мені, як добровільному декларанту?

 Відповідь: 

У рамках Закону України № 1542-ІХ «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального кодексу України та Кримінального процесуального кодексу України у зв’язку із внесенням змін до Податкового кодексу України щодо стимулювання детінізації доходів та підвищення податкової культури громадян шляхом запровадження добровільного декларування фізичними особами належних їм активів та сплати одноразового збору до бюджету» декларант отримує певні гарантії від держави:

По-перше, контролюючі органи не будуть перевіряти джерела отримання декларантом доходів, з яких було одержано/набуто задекларовані активи.

По-друге, декларант звільняється від відповідальності за порушення податкового та валютного законодавства та від обов’язку нарахування та сплати податків і зборів щодо доходів, з яких отримано задеклароване майно.

По-третє, до декларанта не можуть вживатися заходи забезпечення кримінального провадження та застосовуватися запобіжні заходи і вчинятися слідчі (розшукові) дії у кримінальному провадженні у зв’язку з придбанням, створенням, одержанням, використанням задекларованих активів.

І останнє, декларант не притягується до адміністративної відповідальності за порушення податкового та валютного законодавства, якщо такі правопорушення пов’язані з придбанням/створенням/одержанням чи використанням задекларованих активів.

 Питання.

        На рахунку у відділенні іноземного банку маю кошти. Чи потрібно їх декларувати, якщо – так, то за якою ставкою?

Відповідь.

      Щодо валютних цінностей, розміщених на рахунках в іноземних банках або які зберігаються в іноземних фінансових установах, то вони підлягають декларуванню за ставкою 9 відсотків.

     Хочу нагадати, що у цілях одноразового (спеціального) добровільного декларування для застосування 9-кової ставки збору кошти декларанта в іноземній валюті на дату подання такої декларації мають бути розміщені на рахунках у банках та/або інших фінансових установах за кордоном.

 Питання.

     Чи залишиться інформація особи, яка декларує свої статки, конфіденційною?

 Відповідь.

      Якщо громадянин сплатить усі необхідні збори, держава гарантуватиме йому звільнення від відповідальності за порушення податкового, валютного законодавства. Також гарантується нерозголошення державними органами та їхніми посадовими особами відомостей, що містяться в одноразових добровільних деклараціях, без відповідного рішення суду.