Днями у Кролевецькій державній податковій інспекції Головного управління ДПС у Сумській області відбувся тренінг-практикум для платників податків місцевої територіальної громади.
Запрошеним платникам податків було повідомлено, що Законом України від 30 листопада 2021 року № 1914 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень» для платників податків – фізичних осіб, у яких у власності та/або користуванні (оренді, суборенді, емфітевзисі, постійному користуванні) є земельні ділянки, віднесені до сільськогосподарських угідь, введено поняття мінімального податкового зобов’язання (далі – МПЗ).
Відповідно до п. 64 розд. ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України (далі – ПКУ) першим роком, за який визначається МПЗ, є 2022 рік.
Платником у частині МПЗ є резидент, який володіє та/або користується (орендує (суборендує), на умовах емфітевзису, постійно користується) земельними ділянками, віднесеними до сільськогосподарських угідь (п.п. 162.1.1 прим. 1 п. 162.1 ст. 162 ПКУ).
Підпунктом 170.14.3 п. 170.14 ст. 170 ПКУ встановлено, що визначення загального МПЗ фізичним особам, які не зареєстровані як фізичні особи – підприємці, здійснюється контролюючими органами за податковою адресою таких осіб до 1 липня року, наступного за звітним.
Платниками податку сплачується до бюджету лише позитивне значення різниці між сумою загального МПЗ та сумою сплачених протягом податкового (звітного) року податків, зборів, платежів, пов’язаних з виробництвом та реалізацією власної сільськогосподарської продукції та/або з власністю та/або користуванням (орендою, суборендою, емфітевзисом, постійним користуванням) земельними ділянками, віднесеними до сільськогосподарських угідь.
До загальної суми сплачених протягом податкового (звітного) року податків, зборів, платежів для платника податку – фізичної особи включаються: податок на доходи фізичних осіб та військовий збір з доходів від продажу власної сільськогосподарської продукції; земельний податок за земельні ділянки, віднесені до сільськогосподарських угідь (п.п. 170.14.5 п. 170.14 ст. 170 ПКУ).
У разі незгоди платника податку з визначеним контролюючим органом загальним МПЗ та/або розрахованою у відповідному податковому повідомленні-рішенні сумою річного податкового зобов’язання з податку, такий платник податку має право протягом 30 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення звернутися до контролюючого органу для проведення звірки даних, використаних для розрахунку суми податку, з наданням підтвердних документів, зокрема щодо:
- земельних ділянок, що знаходяться у платника податку у власності та/або постійному користуванні або в оренді (суборенді, емфітевзисі), їх нормативної грошової оцінки та площі;
- суми доходу, отриманого від реалізації власної сільськогосподарської продукції;
- суми сплачених податків, зборів, платежів.
Крім того, присутнім повідомили, що отримати відомості з Державного реєстру про джерела та суми нарахованого доходу, утриманого та перерахованого податку й військового збору на порталі «Дія». Для отримання зазначеної послуги необхідно зареєструватись або авторизуватись в кабінеті громадянина на порталі «Дія» за адресою http://diia.gov.ua за допомогою кваліфікованого електронного підпису або BankID.
Потім, обравши період за який потрібно отримати інформацію, необхідно сформувати та надіслати відповідний запит із зазначенням електронної адреси запитувача, для отримання відповіді.
Повідомлення про готовність довідки надсилається на електронну адресу фізичної особи, а також доступно до перегляду на порталі «Дія», в кабінеті громадянина, у розділі «Зверніть увагу».
Довідку можна завантажити у розділі «Документи».
Наприкінці тренінгу присутні платники податків мали можливість при спілкуванні з податківцями отримати вичерпні відповіді на питання із застосування податкового законодавства, що виникають у ході професійної діяльності.