Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» на тему «Декларування доходів, отриманих у 2023 році» за участю начальника Шосткинського відділу податків і зборів з фізичних осіб та проведення камеральних перевірок управління оподаткування фізичних осіб Головног

опубліковано 02 лютого 2024 о 10:16

Головне управління ДПС у Сумській області інформує, що начальником  Шосткинського  відділу податків і зборів з фізичних осіб та проведення камеральних перевірок управління оподаткування фізичних осіб ГУ ДПС у Сумській області Світланою БОНІНОЮ проведено сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» на тему: «Декларування доходів громадян, отриманих у 2023 році».    

Доводимо до вашої уваги відповіді на запитання, отримані від абонентів під час проведення телефонного спілкування.

Питання.

Чи законодавчо передбачено звільнення громадян від подання податкової декларації про майновий стан і доходи? 

Відповідь.

Податковим кодексом України (далі – ПКУ) передбачено, що від обов’язку подання податкової декларації про майновий стан і доходи звільняються громадяни у випадках:

     а) незалежно від виду та суми отриманих доходів платниками податку, які:

     - є малолітніми/неповнолітніми або недієздатними особами й при цьому перебувають на повному утриманні інших осіб (у т.ч. батьків) та/або держави станом на кінець звітного податкового року;

     - перебувають під арештом або є затриманими чи засудженими до позбавлення волі, перебувають у полоні або ув’язненні на території інших держав станом на кінець граничного строку подання декларації;

     - перебувають у розшуку станом на кінець звітного податкового року;

     - перебувають на строковій військовій службі станом на кінець податкового року;

     б) в інших випадках, визначених розд. IV ПКУ.

Відповідно до п. 179.2 ст. 179 ПКУ обов’язок платника податку щодо подання декларації вважається виконаним і декларація не подається, якщо такий платник податку отримував доходи:

     - від податкових агентів, які згідно з розд. IV ПКУ не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу;

     - виключно від податкових агентів незалежно від виду та розміру нарахованого (виплаченого, наданого) доходу, крім випадків, прямо передбачених розд. IV ПКУ;

     - від операцій продажу (обміну) майна, дарування, дохід від яких відповідно до розд. IV ПКУ не оподатковується, оподатковується за нульовою ставкою та/або з яких при нотаріальному посвідченні договорів, за якими був сплачений податок відповідно до розд. IV ПКУ;

     - у вигляді об’єктів спадщини, які відповідно до розд. IV ПКУ оподатковуються за нульовою ставкою податку та/або з яких сплачено податок (п. 174.3 ст. 174 ПКУ).  

Питання.

     За якою формою декларації потрібно звітувати про власний майновий стан у  2024 році?

Відповідь.

     Наказом Міністерства фінансів від 28.08.2023 року № 467 «Про затвердження Змін до форми податкової декларації про майновий стан і доходи та Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи» затверджено зміни до форми податкової декларації про майновий стан і доходи та Інструкції щодо її заповнення. 

      Тож з 01 січня 2024 року діють нові правила заповнення:

       - порядку розрахунку суми ПДФО, що підлягає поверненню з бюджету у зв'язку з використанням права на податкову знижку за витратами, понесеними відповідно до п. 166.3 ПКУ (крім витрат, зазначених у пп. 166.3.10 ПКУ);

       - порядку декларування доходів від продажу (міни) об'єктів нерухомого майна, неподільного об'єкта незавершеного будівництва/майбутнього об'єкта нерухомості, подільного об'єкта незавершеного будівництва та відступлення прав за договором купівлі-продажу неподільного об'єкта незавершеного будівництва/майбутнього об'єкта нерухомості, щодо якого сплачено частково ціну та зареєстровано обтяження речових прав на користь покупця;

      - податкових зобов'язань з ПДФО у вигляді мінімального податкового зобов'язання, що підлягає сплаті фізичними особами, які здійснюють підприємницьку діяльність, та можливості здійснення виправлення самостійно виявлених помилок надалі.

До форми Декларації внесені наступні правки: поділ рядків (зі зміною їх нумерації), зміна найменування рядків та приміток, додавання нових рядків тощо. 

У новій редакції викладено Розділ VI «Розрахунок податкових зобов'язань у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок у попередніх звітних періодах». 

Хочу нагадати, що сплачувати ПДФО при визначенні МПЗ потрібно за кодом бюджетної класифікації «11010500 - податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування».

Питання.

Минулого року я продав автомобіль. Підкажіть, хто повинен сплачувати податок на доходи фізичних осіб: фізична особа, яка продала автомобіль юридичній особі, чи підприємство-покупець? 

Відповідь.

У разі, якщо стороною договору купівлі – продажу об’єкта рухомого майна є юридична особа чи фізична особа – підприємець, така особа вважається податковим агентом платника податку та зобов’язана виконати всі визначені розділом IV Податкового кодексу України функції податкового агента.

При цьому податковий агент утримує податок за ставками, визначеними відповідно до ст. 173 ПКУ з урахуванням інформації про черговість продажу рухомого майна, зазначеної платником податку у договорі купівлі-продажу чи в окремій заяві.