Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Сумська ДПІ: гаряча телефонна лінія про податкову амністію

опубліковано 02 серпня 2022 о 14:03

Нещодавно у Сумській державній податковій інспекції Головного управління ДПС у Сумській області відбувся сеанс телефонного спілкування з платниками податків з питань одноразового добровільного (спеціального) декларування.

     На питання абонентів відповідала начальник Сумської ДПІ Валентина МЕЛІКОВА.

     Наводимо приклади декількох отриманих питань та наданих на них відповідей.

      Питання.

      Доброго дня. Розкажіть, що саме  підлягає одноразовому декларуванню

 

      Відповідь.

      Одноразовому добровільному (спеціальному) декларуванню підлягають активи фізичної особи, які були одержані фізичною особою з доходів, що підлягали в момент їх нарахування (отримання) оподаткуванню в Україні та з яких не були сплачені або сплачені не в повному обсязі податки. До їх переліку відносяться:

       - валютні цінності;

       - нерухоме майно (земельні ділянки, об’єкти житлової та нежитлової нерухомості).

       - рухоме майно;

       - частки (паї) у майні юридичних осіб або в утвореннях без статусу юридичної особи, інші корпоративні права, майнові права на об’єкти інтелектуальної власності;

       - цінні папери та/або фінансові інструменти, визначені законом;

       - права на отримання дивідендів, процентів чи іншої аналогічної майнової вигоди, не пов’язані із правом власності на цінні папери;

       - інші активи фізичної особи, у тому числі майно, банківські метали, що не розміщені на рахунках, пам’ятні банкноти та монети, майнові права, що належать декларанту або з яких декларант отримує чи має право отримувати доходи на підставі договору про управління майном чи іншого аналогічного правочину та не сплачує власнику такого майна частину належного власнику доходу.

   

     Питання.

     Хочу дізнатися, чи всі статки потрібно декларувати в рамках кампанії податкової амністії?

 

     Відповідь.

     Добровільному декларуванню підлягають не всі грошові активи фізичної особи, майно/майнові права, а лише ті, які відповідають вказаним критеріям, а саме:

      - розміщені на території України та/або за її межами;

      - були одержані/набуті з доходів, що підлягали в момент їх нарахування (отримання) оподаткуванню в Україні;

      - з яких не були сплачені податки та збори, або сплачені не в повному обсязі;

      - які не були задекларовані протягом будь-якого з податкових періодів до 01.01.2021.

     Якщо грошові кошти, майно чи майнові права, отримані легально і при їх отриманні було сплачено відповідні податки чи збори, то додатково декларувати їх непотрібно.

 

       Питання.

      Які об’єкти житлової нерухомості не підпадають під одноразове декларування?

 

      Відповідь.

      Не підпадають під одноразове декларування наступні об’єкти житлової нерухомості:

     - квартира/квартири, загальна площа якої/яких не перевищує сукупно 120 квадратних метрів, або майнові права, що підтверджені відповідними документами, на таку квартиру або квартири у багатоквартирному житловому будинку незавершеного будівництва;

     - житловий будинок/житлові будинки, зареєстрований/зареєстровані у встановленому порядку в Україні, загальна площа якого/яких сукупно не перевищує 240 квадратних метрів, або житловий будинок незавершеного будівництва чи будинки незавершеного будівництва, загальна площа якого/яких сукупно не перевищує 240 квадратних метрів, за умови наявності у такої фізичної особи права власності на земельну ділянку відповідного цільового призначення.

 

        Питання.

       На рахунку у відділенні іноземного банку маю кошти. Чи потрібно їх декларувати, якщо – так, то за якою ставкою?

 

      Відповідь.

      Щодо валютних цінностей, розміщених на рахунках в іноземних банках або які зберігаються в іноземних фінансових установах, то вони підлягають декларуванню за ставкою 9 відсотків.

     Хочу нагадати, що у цілях одноразового (спеціального) добровільного декларування для застосування 9-кової ставки збору кошти декларанта в іноземній валюті на дату подання такої декларації мають бути розміщені на рахунках у банках та/або інших фінансових установах за кордоном.

 

     Питання.

     За якими ставками декларуються доходи в рамках кампанії «податкової амністії»?

 

     Відповідь.

      Із задекларованих активів потрібно сплатити збір – одноразовий обов’язковий платіж, розмір якого самостійно визначається декларантом  шляхом застосування до бази для нарахування збору таких ставок:

    - 5 відсотків щодо валютних цінностей на рахунках у банках в Україні, а також інших активів, що знаходяться (зареєстровані) в Україні;

    - 9 відсотків щодо валютних цінностей на рахунках в іноземних фінансових установах, а також з інших активів, що знаходяться за кордоном;

    - 2,5 відсотків щодо номінальної вартості державних облігацій України, придбаних декларантом.

 

     Питання.

     Який порядок дій при декларуванні готівки в національній та іноземній валютах?

 

     Відповідь.

     Для цілей одноразового (спеціального) добровільного декларування декларант має розмістити кошти в національній та іноземній валютах у готівковій формі та/або банківських металах на поточних рахунках зі спеціальним режимом використання в банках України (далі - спецрахунки) до подання одноразової (спеціальної) добровільної декларації.

З метою забезпечення виконання положень ПКУ декларант звертається до банку для відкриття спецрахунку. Порядок відкриття, закриття, зарахування коштів на спецрахунок і здійснення контролю за операціями за таким рахунком встановлюються Національним банком України.

Декларант, який має бажання задекларувати кошти в національній та іноземній валютах у готівковій формі, повинен до подання одноразової (спеціальної) добровільної декларації розмістити такі кошти на поточних рахунках зі спеціальним режимом використання в банках

Хочу зауважити, що об'єктами декларування не можуть бути кошти в національній та іноземній валютах, які на дату подання одноразової (спеціальної) добровільної декларації перебувають у готівковій формі.                              

 

       Питання.

       Розкажіть, які доходи не підпадають під податкову амністію?

 

       Відповідь.

       У спеціальній одноразовій декларації не зазначаються активи фізичної особи, одержані (набуті) декларантом внаслідок вчинення діяння, що містить ознаки кримінального правопорушення, крім кримінальних правопорушень або інших порушень законодавства, пов’язаних із:

    - ухиленням від сплати податків, зборів (обов’язкових платежів);

    - ухиленням від сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування;

    - порушеннями у сфері валютного законодавства;

    - порушеннями у сфері захисту економічної конкуренції в частині порушення, передбаченого Законом України «Про захист економічної конкуренції»;

    - активи фізичної особи, які належать декларанту, стосовно якого розпочато досудове розслідування або судове провадження щодо таких активів за ознаками кримінальних правопорушень;

    - кошти в національній та іноземній валютах, які на дату подання одноразової (спеціальної) добровільної декларації перебувають у готівковій формі;

    - активи декларанта, які обліковуються (знаходяться) на рахунках фінансових установ та/або розташовані (зареєстровані) на території країни, визнаної державою-агресором згідно із законом, чи мають джерела походження з такої країни.

 

     Питання.

     Як самостійно визначити базу для декларування валютних цінностей?

 

     Відповідь.

  Базу для нарахування збору з одноразового (спеціального) добровільного декларування виходячи із конкретних об’єктів декларування (пункт 7 підрозділу 9 прим. 4  розділу ХХ).

 Для валютних цінностей (банківські метали, крім тих, що не розміщені на рахунках, національна валюта (гривня) та іноземна валюта, крім коштів у готівковій формі, та права грошової вимоги (у тому числі депозит (вклад), кошти, позичені третім особам за договором позики), оформлені у письмовій формі з юридичною особою або нотаріально посвідчені у разі виникнення права вимоги декларанта до іншої фізичної особи.

 Базою для нарахування збору з одноразового (спеціального) добровільного декларування є грошова вартість відповідного об'єкта декларування або номінальна вартість грошової вимоги, у тому числі за позиками, наданими третім особам. При цьому застосовуються наступні умови:

  - у разі якщо така грошова вартість визначена в іноземній валюті, вартість таких валютних цінностей зазначається у гривні за офіційним курсом національної валюти до відповідного виду валютних цінностей, визначеним Національним банком України станом на дату подання одноразової (спеціальної) добровільної декларації.

  - у разі якщо така грошова вартість визначена у вигляді банківських металів, вартість банківських металів зазначається, виходячи з маси та облікової ціни банківських металів, розрахованої Національним банком України станом на дату подання декларантом одноразової (спеціальної) добровільної декларації.

  - декларант зобов’язаний документально підтвердити грошову вартість таких об’єктів для нарахування збору шляхом додання до одноразової (спеціальної) добровільної декларації засвідчених належним чином копій документів, що підтверджують вартість об’єктів декларування.