Головне управління ДПС у Сумській області інформує, що нарахування податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, фізичним особам, які є власниками об’єктів житлової нерухомості, здійснюється контролюючими органами на підставі ст. 266 Податкового кодексу України (далі – ПКУ).
Відповідно п.п. 266.3.2 п. 266.3 ст. 266 ПКУ, податок обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності.
Об'єктом оподаткування є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.
Базою оподаткування є загальна площа об'єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності.
Відповідно до вимог п.п.266.4.1 п.266.4 ст.266 ПКУ, база оподаткування об'єкта/об'єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності фізичної особи платника податку, зменшується:
а) для квартири/квартир незалежно від їх кількості - на 60 кв. метрів;
б) для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості - на 120 кв. метрів;
в) для різних типів об'єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири/квартир та житлового будинку/будинків, у тому числі їх часток), - на 180 кв. метрів.
Таке зменшення надається один раз за кожний базовий податковий (звітний) період (рік).
Відповідно до вимог п.п.266.4.3 п.266.4 ст.266 ПКУ, пільги з податку, передбачені підпунктами 266.4.1 та 266.4.2 цього пункту, для фізичних осіб не застосовуються до:
об'єкта/об'єктів оподаткування, якщо площа такого/таких об'єкта/об'єктів перевищує п'ятикратний розмір неоподатковуваної площі, встановленої підпунктом 266.4.1 цього пункту;
об'єкта/об'єктів оподаткування, що використовуються їх власниками з метою одержання доходів (здаються в оренду, лізинг, позичку, використовуються у підприємницькій діяльності).
Враховуючи те, що ФОП використовує об’єкт житлової нерухомості у своїй підприємницькій діяльності, відповідно до вимог п.п.266.4.3 п.266.4 ст.266 ПКУ, пільги, передбачені п.п.266.4.1 п.266.4 ст.266 ПКУ до такого об’єкта житлової нерухомості не застосовуються, оподаткуванню підлягає вся площа квартири.