З 1 січня 2025 року розпочалася щорічна кампанія декларування громадянами доходів, одержаних протягом 2024 року. З цього приводу виникає чимало питань, на які сьогодні відповідатиме в. о. начальника Головного управління ДПС у Сумській областіСвітдана КРАСНЮКОВА.
ПИТАННЯ: Доброго дня! Щороку громадяни України дисципліновано виконують свій обов’язок перед державою, декларуючи власні доходи та сплачуючи податки з них. Як податківець, нагадайте про обов’язковість подання декларації тим, хто повинен це зробити?
ВІДПОВІДЬ: Подавати декларацію про майновий стан і доходи за минулий рік та сплачувати відповідні податки та збори – конституційний обов’язок громадян та їх особиста підтримка держави, її фінансової безпеки та обороноздатності.
До випадків, за яких платники податку – фізичні особи зобов’язані самостійно обчислити суми податку на доходи фізичних осіб та військового збору, що підлягають сплаті до бюджету за результатами звітного податкового року шляхом подання податкової декларації, встановлених розділом IV Податкового кодексу України (далі – Кодекс), зокрема, відносяться:
- отримання окремих видів доходів від податкових агентів, що не підлягають оподаткуванню при виплаті, але не звільнених від оподаткування (суми заборгованості, за якими минув строк позивної давності; нецільова благодійна допомога понад установлену норму; додаткове благо тощо);
- отримання доходів від особи, яка не є податковим агентом (від інших фізичних осіб (резидентів або нерезидентів, це спадщина, подарунки, від оренди майна іншій фізичній особі, доходи від операцій з продажу (обміну) рухомого та нерухомого майна, у випадках, передбачених Кодексом тощо);
- отримання іноземних доходів;
- при отриманні доходів від підприємницької діяльності фізичними особами – підприємцями (крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування);
- при отриманні доходів від проведення незалежної професійної діяльності особами;
- набуття статусу резидента України іноземцем Такі особи мають зазначити в податковій декларації доходи з джерелом їх походження в Україні та іноземні доходи.
Нагадаю, що декларацію за звітний податковий період платник податку подає до контролюючого органу за своєю податковою адресою.
ПИТАННЯ: А тепер поясніть, яка категорія громадян звільняється від декларування власних доходів?
ВІДПОВІДЬ: Податковим кодексом України передбачені випадки, за яких платник податку звільнений від подання податкової декларації при отриманні доходів:
- від податкових агентів, які згідно з розділом IV Кодексу не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу;
- виключно від податкових агентів незалежно від виду та розміру нарахованого (виплаченого, наданого) доходу, крім випадків, прямо передбачених розділом IV Кодексу;
- від операцій продажу (обміну) майна, дарування, дохід від яких відповідно до цього розділу не оподатковується, оподатковується за нульовою ставкою та/або з яких при нотаріальному посвідченні договорів, за якими був сплачений податок відповідно до розділу IV Кодексу;
- у вигляді об’єктів спадщини, які оподатковуються за нульовою ставкою податку та/або з яких сплачено податок відповідно до ст. 174 Кодексу.
ПИТАННЯ: Для тих, хто вперше буде подавати майнову декларацію, підкажіть як зручніше це зробити.
ВІДПОВІДЬ: Платник податків може обрати зручний для себе спосіб подачі податкової декларації про майновий стан і доходи, а саме:
- надати особисто або уповноваженою на це особою;
- надіслати поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;
- засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги».
Хочу додати, що при надсиланні декларації поштою платник податку зобов’язаний здійснити таке відправлення не пізніше, ніж за п’ять днів до закінчення граничного строку подання податкової декларації, а при поданні декларації в електронній формі – не пізніше закінчення останньої години дня, в якому спливає такий граничний строк.
Якщо декларація направляється засобами електронного зв’язку, то громадяни можуть скористатися можливостями Електронного кабінету (cabinet.tax.gov.ua), де передбачається часткове автоматичне заповнення декларації на підставі облікових даних платника, відомостей щодо нарахованих (виплачених) доходів, наявних у Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків та відомостей щодо об’єктів нерухомого (рухомого) майна.
Для зручності платників та спрощення процедури декларування доходів громадянами, на офіційному вебпорталі ДПС в Електронному кабінеті у розділі «ЕК для громадян» працює електронний сервіс «Декларація про майновий стан і доходи».
За допомогою зазначеного сервісу можна заповнити декларацію та надіслати її до контролюючого органу в електронному вигляді з копіями первинних документів.
Скористатись сервісом також можуть особи, які ідентифіковані за особистим ключем, виданим кваліфікованим надавачем електронних довірчих послуг.
ПИТАННЯ: Підкажіть, як отримати відомості про доходи без відвідування податкової, тобто онлайн?
ВІДПОВІДЬ: Сучасні технології надають можливість отримання відомостей про доходи у смартфоні. Наразі цей процес став ще більш зручним та пропонує декілька варіантів отримання необхідної інформації за вибором платника.
Перший: потрібно лише завантажити в App Store/Google Play мобільний застосунок «Моя податкова», ідентифікуватися онлайн з використанням КЕП або хмарного підпису. У розділі «Послуги» обрати розділ «Отримати відомості про суми виплачених доходів», вказати необхідний період та отримати результат за 5 хвилин. І це дуже зручно!
І ще можна скористатися Електронним кабінетом платника. Для цього достатньо зареєструватися в кабінеті та отримати кваліфікований електронний підпис (КЕП). Після цього можна в будь-який зручний для Вас час зайти в кабінет і отримати відомості про власні доходи.
Крім того, платники можуть подати запит на отримання довідки з Державного реєстру фізичних осіб про виплачені доходи та утримані з них податки на порталі Дія.
Для цього необхідно зареєструйтеся чи авторизуйтеся в кабінеті громадянина на diia.gov.ua за допомогою електронного підпису або BankID. Саму довідку можна буде завантажити в розділі «Документи» в кабінеті громадянина на порталі Дія.
Тому запрошую бути сучасними - цінувати свій час та скористатися провідними технологіями, які створені для зручності наших шановних громадян та платників податків.
Лише хочу додати, що відомості про суми отриманих доходів та суми сплачених податків в електронному вигляді надаються починаючи з 1 кварталу 1998 року за будь-які п’ять років (поквартально), з 1 кварталу 2021 року поквартально в розрізі місяців із зазначенням номера кварталу та місяця, відомості за останній звітний період (квартал) надаються через 50 днів після його закінчення.
ПИТАННЯ: Наразі, в умовах дії воєнного стану, чимало наших громадян скористалися правом на тимчасовий захист в інших країнах світу та отримували там іноземні доходи, матеріальну чи благодійну допомогу. Чи потрібно таким громадянам її декларувати та сплачувати податок?
ВІДПОВІДЬ: Для фізичних осіб – платників податків – резидентів України, дохід, отриманий у вигляді суми коштів чи безоплатно наданих товарів (послуг), що надані з бюджетних коштів іноземних держав та їх державних фондів такому платнику податків та членам його сім’ї першого ступеня споріднення як особам, які постраждали внаслідок збройної агресії російської федерації проти України і скористалися правом на тимчасовий захист відповідно до законодавства такої іноземної держави (далі – допомога), відповідно до п. 27 підрозділу 1 розділу XX
«Перехідні положення» Податкового кодексу України не включаються до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку за 2022 та 2023 податкові (звітні) роки.
При цьому зазначена пільга поширюється на всі форми надання зазначеної допомоги, у тому числі у разі її одержання як додаткове благо, а також від іноземних компаній, організацій, які відповідно до законодавства відповідної іноземної юрисдикції здійснюють благодійну діяльність.
Тобто, якщо фізичні особи – платники податків – резиденти України, які скористалися правом на тимчасовий захист в інших країнах світу, допомогу, отриману від іноземних держав та їх державних фондів, а також від іноземних компаній, організацій, які відповідно до законодавства відповідної іноземної юрисдикції здійснюють благодійну діяльність, декларують як іноземні доходи, при цьому податок на доходи фізичних осіб та військовий збір із таких сум не визначають та не сплачують. Тобто, зазначають лише отримання таких коштів як дохід без податку та збору.
ПИТАННЯ: Нагадайте останній термін подання обов’язкової майнової декларації у 2025 році для громадян.
ВІДПОВІДЬ: Відповідно до ст. 49 Податкового кодексу України податкові декларації подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб у встановлені
Кодексом строки. У 2025 році термін подання майнової декларації - до 01 травня 2025 року.
Пунктом 49.20 ст. 49 Кодексу передбачено, що якщо останній день строку подання податкової декларації припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважається операційний (банківський) день, що настає за вихідним або святковим днем.
Хочу нагадати, що останній термін сплати суми нарахованого податку за результатами поданої майнової декларації за 2024 рік – 31 липня 2025 року.
ПИТАННЯ: Розумію, що це питання ставити зарано, але хочу все одно спитати про термін отримання податкової знижки. Коли можна починати готувати пакет документів?
ВІДПОВІДЬ: Право на податкову знижку визначено нормами Податкового кодексу України. Перелік витрат, які можна включити до податкової знижки, міститься у ст. 166 ПКУ. Починаючи з 1 січня 2025 року фізичні особи мають право отримати податкову знижку за витратами, здійсненими у 2024 році. Для цього до 31 грудня 2025 року включно необхідно подати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи.
Звертаю увагу, право на отримання податкової знижки не переноситься на наступний рік. Тобто, засвідчити свої витрати, аби повернути частину коштів за 2024 рік можна лише до кінця 2025 року.
Подати декларацію можна засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України від 22 травня 2003 року № 851-IV «Про електронні документи та електронний документообіг» та від 05 жовтня 2017 року № 2155-VIII «Про електронні довірчі послуги».
Хочу повідомити, що ДПС було розроблено та введено в дію мобільний застосунок «Моя податкова». За допомогою зазначеного сервісу також існує можливість подати декларацію з метою отримання податкової знижки.
Для цього у розділі «Послуги» треба обрати:
- подати декларацію про майновий стан і доходи;
- вказати суму витрат фактично понесених платником відповідного розділу;
- зазначити реквізити банківського рахунку;
- прикріпити документи в електронному вигляді (у pdf, jpg форматі або фото);
- підписати та надіслати.
Рекомендую при поданні податкової декларації про майновий стан і доходи для отримання податкової знижки через застосунок попередньо ознайомитися з відеороликом від ДПС «Мобільний застосунок «Моя податкова», а саме: «Подання податкової декларації про майновий стан і доходи (податкова знижка)».
На завершення нашої бесіди, щоб Ви хотіли додати?
Платники податків Сумщини дуже відповідально ставляться до виконання власних громадянських обов’язків перед державою. Своїми діями вони демонструють цілковите усвідомлення, що саме зараз, як ніколи, шляхом своєчасної сплати податкових зобов’язань відбувається не лише захист територіальної цілісності нашої країни, борониться тил, надається соціальна підтримка тим, хто її потребує, тобто створено фінансовий щит, який допомагає гідно підтримувати оборону України.
За це фахівці податкової служби дуже вдячні їм.