Акцизний податок з транспортних засобів: об’єкт оподаткування, обов’язок подання декларації та сплати податку
Управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів Головного управління ДПС у Сумській області повідомляє, що Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі - Кодекс) регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків і зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов’язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов’язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
І. Щодо порядку оподаткування транспортних засобів відповідно до норм Кодексу
Платником акцизного податку є, зокрема особа – власник ввезеного на митну територію України вантажного транспортного засобу, що переобладнується у легковий автомобіль, з якого справляється акцизний податок (п.п.212.1.14. п.212.1 ст.212 Кодексу).
Об’єктом оподаткування акцизним податком є, зокрема операції з переобладнання ввезеного на митну територію України транспортного засобу у підакцизний легковий автомобіль (п.п.213.1.11 п.213.1 ст.213 Кодексу).
Датою виникнення податкових зобовʼязань у разі здійснення переобладнання вантажного транспортного засобу, який відповідає товарній позиції 8704 згідно з УКТ ЗЕД у легковий автомобіль, що відповідає товарній позиції 8703 згідно з УКТ ЗЕД, є дата видачі документа про відповідальність переобладнаного автомобіля вимогам безпеки дорожнього руху. У цьому разу акцизний податок сплачується власником такого транспортного засобу не пізніше дати подання документів до органу, що здійснює державну реєстрацію транспортних засобів, для реєстрації або перереєстрації такого транспортного засобу (п.216.11 ст.216 Кодексу).
При цьому відповідно до п.п.222.2.4 п.222.2 ст.222 Кодексу платники акцизного податку при зверненні до органів, що здійснюють державну реєстрацію транспортних засобів, для реєстрації або перереєстрації переобладнаного вантажного транспортного засобу у легковий автомобіль зобов’язані пред’явити квитанції або платіжні доручення про сплату податку з відміткою банку про дату виконання платіжного доручення.
Ставки податку та перелік товарів, з яких справляється акцизний податок, зокрема транспортних засобів, визначено у підпунктах 215.3.5 – 215.3.8 п.215.3 ст.215 Кодексу.
У разі обчислення податку із застосуванням специфічних ставок з підакцизних товарів (продукції), об’єму циліндрів двигуна автомобіля або в інших натуральних показниках (п.214.4 ст.214 Кодексу).
Відповідно до п.п.215.3.5 п.215.3 ст.215 Кодексу ставка податку з транспортних засобів автомобілів легкових та інших моторних транспортних засобів, призначених переважно для перевезення людей, що відповідають товарній позиції 8703 згідно з УКТ ЗЕД (крім моторних транспортних засобів, зазначених у товарній позиції 8702 згідно з УКТ ЗЕД), включаючи вантажопасажирські автомобілі-фургони, гоночні автомобілі, у тому числі автомобілі, які в установленому законодавством порядку подаються до органів, що здійснюють державну реєстрацію транспортних засобів, для реєстрації або перереєстрації у звʼязку зі зміною моделі транспортного засобу, що до переобладнання під час ввезення відповідала товарній позиції 8704 згідно з УКТ ЗЕД, а після переобладнання відповідає товарній позиції 8703 згідно з УКТ ЗЕД, обчислюється за відповідною формулою (п.п215.3.51 п.215.3 ст. 215 Кодексу).
Оскільки ставка акцизного податку встановлена в іноземній валюті (євро), розрахунок суми податку здійснюється у національній валюті за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленої Національним банком України, що діє на перший день кварталу, в якому здійснюється реалізація товару (продукції), і залишається незмінним протягом кварталу (п.217.3 ст.217 Кодексу).
ІІ. Щодо порядку заповнення і подання декларації акцизного податку платниками акцизного податку з транспортних засобів
Відповідно до п.223.2 ст.223 Кодексу платники податку, визначені п. 212.1 ст.212 Кодексу подають щомісяця не пізніше 20 числа наступного звітного (податкового) періоду контролюючому органу за місцем реєстрації декларацію з акцизного податку (далі - Декларація) за формою та порядком (далі - Порядок), затвердженими наказом Міністерства фінансів України від 23.01.2015 №15 (зі змінами).
Платником заповнюються лише відповідний розділ і додатки до Декларації, які відповідають виду господарської діяльності платника, виду підакцизних товарів (продукції) (п.3 розд. ІІІ Порядку).
У Декларації зазначаються платники, перелік яких визначено статтею 212 Кодексу. Для зазначення виду платника акцизного податку у відповідній клітинці рядка 05 загальної частини Декларації, що відповідає визначеному п.212.1 ст.212 Кодексу, згідно з яким суб’єкт господарювання є платником акцизного податку, в обов’язковому порядку проставляється позначка «Х».
Платники акцизного податку з транспортних засобів заповнюють розділ Г Декларації «Податкові зобовʼязання з автомобілів легкових, кузові до них, причепів та напівпричепів, мотоциклів (включаючи мопеди), велосипедів з допоміжним мотором, з колясками або без них, моторних транспортних засобів, призначених для перевезення 10 осіб і більше, моторних транспортних засобів для перевезення вантажів» та додаток 13 до Декларації «Розрахунок суми акцизного податку з транспортних засобів, що оподатковуються згідно із пп.215.3.5, 215.3.51, 215.3.52, 215.3.6, 215.3.7, 215.3.8 п.215.3 ст. 215 Кодексу» та щодо операцій, що звільняються від оподаткування акцизним податком, додаток 4 до Декларації «Обороти, що звільняються від оподаткування, оподатковуються за нульовою або за зниженою ставкою».
У додатку 13 «Розрахунок суми акцизного податку з транспортних засобів, що оподатковуються згідно із пп. 215.3.5, 215.3.51, 215.3.52, 215.3.6, 215.3.7, 215.3.8 п.215.3 ст. 215 Кодексу» заповнюється, зокрема:
- у графі 15 «Ставка акцизного податку з урахуванням коефіцієнтів, євро» проставляються специфічні ставки акцизного податку з одиниці транспортного засобу, встановлені п. 2115.3 ст.215 Кодексу, з урахуванням коефіцієнтів:
для транспортних засобів з двигуном внутрішнього згоряння, що класифікуються у товарній позиції 8703 – коефіцієнтів віку та двигуна;
- у графі 16 «Сума податкового зобовʼязання, яка підлягає сплаті до бюджету, грн» зазначаються суми, що підлягають сплаті до бюджету, обчислені з огляду на фактичні обсяги реалізації продукції та встановленої ставки акцизного податку у перерахунку на одиницю виміру товару (продукції) й офіційного курсу гривні до євро, встановленого Національним банком України, що діє на перший день кварталу, в якому здійснюється реалізація (передача) товару (продукції), видача документа про відповідність переобладнаного автомобіля вимогам безпеки дорожнього руху.
Розділ Г заповнюється у такому порядку, зокрема: у четвертій графі рядків Г1-Г7 зазначаються суми акцизного податку з підакцизних товарів (продукції), обчислені за формою згідно з додатком 13 до Декларації, як заповнюється та надається із зазначенням у верхньому лівому куті додатка коду операції та рядка, визначених у першій графі розділу Г;
- у рядку Г10 зазначається сума податкових зобов’язань (сума показників рядків Г1-Г7 за вирахування значення рядка Г8);
- у рядках Г10.1, Г 10.7 проставляються суми податкового зобовʼязання відповідно до кодів бюджетної класифікації, обчислені з автомобілів, які у встановленому законодавством порядку подаються до органів внутрішніх справ України для реєстрації або перереєстрації у звʼязку зі зміною моделі транспортного засобу, яка до переобладнання під час ввезення відповідала товарній позиції 8704 згідно з УКТ ЗЕД, а після переобладнання відповідає товарній позиції 8703 згідно з УКТ ЗЕД.
Разом з цим звертаємо увагу, що платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов’язки щодо подання декларації та сплати акцизного податку, граничні терміни яких припадають на період з 24.02.2022 року до 27.05.2022 року, звільняються від передбаченої Кодексом відповідальності за їх несвоєчасне виконання, за умови подання відповідних податкових декларацій до 20 липня 2022 року та сплати належних сум акцизного податку у строк не пізніше 31.07.2022 року.
Платники податків, у яких відсутня можливість своєчасно виконати свої податкові обов’язки щодо подання декларації з акцизного податку та його сплати, граничні терміни виконання яких припадають на період дії воєнного стану, починаючи з 24.02.2022 року, звільняються від передбаченої Кодексом відповідальності, за умови обов’язкового виконання цих податкових обов’язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні з урахуванням положень Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов’язків, визначених цим підпунктом та переліку документів на підтвердження, які затверджені наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 № 225 «Про затвердження Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов’язків, визначених у пп.69.1 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, та переліків документів на підтвердження.
Увага! У разі недотримання вищенаведених вимог, платники податків притягуються до відповідальності, передбаченої Кодексом за невиконання (несвоєчасне виконання) податкових обов’язків.