Головне управління ДПС
у Сумській області
Ключові слова
Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua

Регулююча та фіскальна роль акцизного податку

, опубліковано 24 листопада 2021 о 15:28

 Наразі акцизний податок розглядається як один з найбільш ефективних інструментів регулювання попиту груп підакцизної продукції.  

Регулююча функція акцизу проявляється у здійсненні впливу на обсяги виробництва та споживання підакцизних товарів, структуру виробництва та споживання, стимулюванні зростання ефективності виробництва, покращенні якості кінцевого продукту, поліпшенні споживчих якостей продукції, регулюванні рентабельності виробництва, перерозподілі доходів між різними верствами населення.

В Україні акцизний збір було запроваджено з грудня 1991 року, з прийняттям Закону України “Про акцизний збір”, який потім було введено у дію з 1992 року.

Акцизний податок - це непрямий податок на споживання підакцизних товарів (продукції), що включається до ціни таких товарів (продукції). Цей податок сплачують виробники чи продавці. Податковим кодексом України (далі – ПКУ) визначено наступний перелік підакцизних товарів (ст. 215 ПКУ), а саме:

спирт етиловий та інші спиртові дистиляти, алкогольні напої, пиво;

тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну;

нафтопродукти, скраплений газ;

легкові автомобілі, кузови до них, причепи та напівпричепи, мотоцикли;

електрична енергія.

Об'єктом оподаткування акцизним податком є реалізація підакцизних товарів (продукції). Тобто, будь-які операції на митній території України, що передбачають відвантаження підакцизних товарів (продукції) згідно з договорами купівлі-продажу, міни, постачання та іншими господарськими, цивільноправовими договорами з передачею прав власності або без такої, за плату (компенсацію) або без такої, незалежно від строків її надання, а також безоплатного відвантаження товарів, у тому числі з давальницької сировини.

Також до об'єктів оподаткування акцизним податком відноситься:

- реалізація (передача) підакцизних товарів з метою власного споживання, промислового перероблення;

- ввезення підакцизних товарів на митну територію України;

- реалізація конфіскованих підакцизних товарів, підакцизних товарів визнаних безхазяйними, чи за якими не звернувся власник до кінця строку зберігання, підакцизних товарів, що за правом успадкування чи на інших законних підставах переходять у власність держави та ін.

До об'єктів оподаткування віднесено й обсяги та вартість втрачених підакцизних товарів із вини платника податку.

База оподаткування залежить від виду застосовуваної ставки акцизного податку. Передбачено три види податкових ставок: адвалорні, специфічні, адвалорні та специфічні одночасно (змішані).

Ставки акцизного податку, визначені в ПКУ, не є постійними, а щорічно переглядаються.

Слід зазначити, що акцизний податок входить до переліку лідерів з податків, що формують бюджет країни. У системі непрямого оподаткування він займає другу позицію, після податку на додану вартість.