Головне управління ДПС
у Сумській області
Ключові слова
Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua

Інтерв'ю заступника начальника Головного управління ДПС у Сумській області Юрія МЕЛЬНИКА на тему: «Податківці Сумщини протидіють контрафактній алкогольній та тютюновій продукції»

опубліковано 12 листопада 2021 о 15:20

Питання якості та безпеки продуктів в Україні завжди було і залишається  актуальним для вітчизняних споживачів. Виконуючи головну функцію щодо забезпечення наповнення державної скарбниці, податківці одночасно перешкоджають незаконному виробництву акцизної продукції, захищаючи тим самим громадян від підробок та фальсифікату.

Питання.

Як відрізнити фальсифікат підакцизної продукції від оригінальної продукції? Чи зможе покупець самостійно це зробити?

        Щоб захистити себе від купівлі фальсифікованої чи контрафактної алкогольної та тютюнової продукції споживачам необхідно звертати увагу на усі ключові аспекти: найперше зовнішні ознаки - закорковування, етикетка та тара, в яку розлито алкоголь, вартість товару і  звичайно наявність марки акцизного податку. Крім того, важливо поцікавитися,  чи має дана торговельна мережа ліцензію на продаж та чи  використовує РРО при продажу продукції. 

Зверну увагу на найважливіший момент щодо підтвердження оригінальності алкоголю та тютюну - це марка акцизного податку України, оскільки зазвичай саме на фальсифікаті та наклеєна підроблена марка.

Окрім зовнішнього огляду акцизної продукції, яким сучасним методом ще можна скористатися?

На сьогодні податкова служба перебуває в постійному вдосконаленні адміністрування податків, зокрема їх автоматизації. З цією метою створено та успішно працює  електронний сервіс ДПС «Пошук акцизної марки».

За допомогою цього сервісу покупці можуть перевіряти легальність походження алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

Послуга дає можливість самостійно визначити дату видачі марки акцизного податку та суб’єкта господарювання, який її отримав.

Як саме працює електронний сервіс «Пошук акцизної марки» - ідентифікатор справжньої чи підробленої акцизної марки?

Перевірити марку акцизного податку можна двома способами – через зчитування QR-коду або в ручному режимі.

На сертифікованій алкогольній та тютюновій продукції має бути наявна марка акцизного податку, яка містить два штрих-коди: двомірний швидкого реагування (QR-код) та лінійний.

Що таке двомірний штрих-код швидкого реагування і яка інформація в нього закладена.

На кожному QR-код знаходиться інформація про серію і номер акцизної марки та реквізити покупця марки: для підприємств – код згідно з ЄДРПОУ, для підприємців – код, який відбиває реєстраційний номер облікової картки платника податків, та посилання на вебресурс для перевірки марки.

Саме за допомогою QR-коду споживачі можуть швидко виявити підробку, скориставшись своїми гаджетами. Для цього на мобільний пристрій необхідно встановити програму, яка зчитує QR-коди.

Під час сканування мобільним пристроєм QR-коду, який нанесено на марку акцизного податку, здійснюється перехід на вебресурс за посиланням:  https://cabinet.tax.gov.ua/registers/mark для миттєвої перевірки марки.

Тобто, платник через декілька секунд отримає інформацію про суб’єкт господарювання, який одержав марку акцизного податку та дату її видачі.

А як бути у випадку, коли відсутня можливість сканування QR-коду?

У разі неможливості проведення зчитування QR-коду за суб’єктивними причинами (розірвано код, зам’ято тощо), або за відсутності необхідного функціоналу на гаджеті, інформацію можна провести перевірку і в ручному режимі.

Для цього потрібно увійти до відкритої частини Електронного кабінету, або скористатись вебпорталом ДПС, де у розділі «Реєстри» обрати сервіс «Пошук акцизної марки» та заповнити зазначені поля.

Так, у полі «Вид марки» необхідно обрати значення «Нового зразка» для марки, яка містить QR-код (запроваджений з 01.05.2020), або відповідний вид позначення марки для старого зразка.

У полі «Серія марки» – серію, яка складається з комбінації чотирьох великих літер англійського алфавіту.

У полі «Номер марки» – номер марки, який складається з шести цифр.

Далі – кнопка «Пошук».

Після цього висвітлюється назва суб’єкта господарювання та його код ЄДРПОУ, якому було видано зазначену одиницю марки акцизного податку.

Для зручності користувачів та полегшення введення необхідних реквізитів після зазначення виду марки з’являється її зразок, де графічно зображено місце знаходження реквізитів марки, які необхідно ввести для пошуку.   

 Застосовано зчитування QR-коду, а інформація про товар так і не з’явилася. Що це значить?

У випадку, коли інформація про суб’єкта господарювання у сервісі відсутня, це може свідчити про фальсифікований товар. У такому випадку громадянин може повідомити про цей факт управління контролю за підакцизними товарами Головного управління ДПС у Сумській області.

 Наразі у період карантинних обмежень чи законодавчо дозволено проводити перевірки продавців алкоголю та тютюну?

Щодо законності перевірок під час карантину, слід зазначити, що нормами   п. 52-2 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України (далі – ПКУ) встановлено мораторій на проведення документальних та фактичних перевірок на період з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби COVID-19, крім деяких видів фактичних перевірок.

Серед дозволених проводяться наступні фактичні перевірки: обліку, ліцензування, виробництва, зберігання, транспортування та обігу пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; цільового використання пального та спирту етилового; обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками; здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва та обігу спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального, з підстав, визначених підпунктами ст. 80 ПКУ.

Податківці спільно з органами місцевого самоврядування та правоохоронними органами активно відпрацьовують ринок підакцизних товарів щодо виявлення, припинення фактів незаконної стихійної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами та продажу фальсифікату через торговельну мережу чи Інтернет.

На жаль, є ще непоодинокі випадки нехтування деякими «підприємливими» торговцями правилами ліцензування роздрібної торгівлі підакцизних товарів, що наражає на небезпеку здоров’я пересічних громадян.

Тож, з метою недопущення порушень у сфері обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів та захисту здоров’я громадян фахівці податкової служби Сумщини постійно проводять контрольно-перевірочні заходи, спрямовані на зменшення тіньового обігу зазначеної категорії товарів.

Так, з початку року проведено 323 фактичних перевірок суб'єктів господарювання, які здійснюють торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами. За результатами проведених заходів застосовано штрафних санкцій на загальну суму 20,0 млн гривень.  

Звертаю увагу, що здійснювати торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами можна лише за наявності відповідної ліцензії. За її відсутності  накладаються штрафні санкції - 200% від вартості отриманої партії товару, але не менше 17 тис гривень.

Хочу підкреслити, що всі фактичні перевірки з питань обігу підакцизних товарів  проводяться із дотриманням законодавчих норм.

Які основні порушення допускають реалізатори акцизної продукції?

До переліку розповсюджених порушень, виявлених податківцями, відносяться: роздрібна торгівля тютюновими виробами за цінами, вищими за встановлені максимальні роздрібні ціни; реалізація алкогольних напоїв та тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка та/або з підробленими марками акцизного податку; роздрібна торгівля алкогольними напоями за цінами, нижчими від встановлених мінімальних оптово-відпускних та роздрібних цін; встановлення факту продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів особам, які не досягли 18-річного віку згідно ст. 15 Закону України від 19.12.1995 № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»; роздрібна торгівля алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності відповідних ліцензій тощо.

Чи є гарантом «чесно» проданої алкогольної та тютюнової продукції чек РРО?

Покупці мають право вимагати від продавців чек РРО. Адже отриманий чек за придбані алкогольні і тютюнові вироби є доказом, що сплачені кошти не пішли на фінансування тіньової економіки, а повернулись у вигляді податків у місцеву скарбницю.

 Які існують головні умови для провадження роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами?

 Згідно з положеннями Податкового кодексу України, суб’єкти підприємницької діяльності, незалежно від форми власності, можуть провадити роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами виключно у разі наявності відповідної ліцензії.

       Заява про видачу ліцензії та визначені Законом № 481 документи подаються уповноваженою особою заявника або надсилаються рекомендованим листом до Головного управління ДПС у Сумській області     (м. Суми, вул. Іллінська, 13)

Оформлену ліцензію можна отримати, звернувшись до Центру обслуговування платників (м. Суми, площа Покровська, 2).