Днями у Роменській державній податковій інспекції Головного управління ДПС у Сумській області відбувся сеанс телефонного зв’язку з платниками податків з питань одноразового добровільного (спеціального) декларування.
На питання громадян відповідала начальник Роменської ДПІ Світлана КАТЕРНА.
Наводимо приклади декількох отриманих питань та наданих на них відповідей.
Питання.
Як власник авто хочу дізнатися який транспорт не підлягає декларуванню в рамках кампанії одноразового декларування?
Відповідь.
Один транспортний засіб особистого некомерційного використання (крім транспортного засобу, призначеного для перевезення 10 осіб i більше, включаючи водія, легкового автомобіля з робочим об’ємом циліндрів двигуна не менше як 3 тисячі кубічних сантиметрів та/або середньоринковою вартістю понад 400 тисяч гривень, мотоцикла із робочим об’ємом циліндрів двигуна понад 800 кубічних сантиметрів, літака, гелікоптера, яхти, катера), право власності на який було зареєстровано відповідно до законодавства України станом на дату завершення періоду одноразового (спеціального) добровільного декларування.
Питання.
Маю не задекларовані державні облігації України. Чи потрібно їх декларувати?
Відповідь.
Так. Це стосується номінальної вартості державних облігацій України з терміном обігу більше ніж 365 днів без права дострокового погашення і декларується за ставкою 2,5 відсотка.
Як альтернативу платник податків може обрати ставку 3 відсотки зі сплатою податкового зобов'язання трьома рівними частинами щорічно.
Сплатити збір з одноразового (спеціального) добровільного декларування необхідно протягом 30 календарних днів з дати подання декларації.
Питання.
На валютному рахунку у відділенні українського банку маю кошти. Чи потрібно їх декларувати, якщо – так, то за якою ставкою?
Відповідь.
Валютні цінності, розміщені на рахунках у банках в Україні підлягають декларуванню за ставкою 5 відсотків, якщо зазначена сума раніше не оподатковувалась. Як альтернативу платник податків може обрати ставку 6 відсотків зі сплатою податкового зобов'язання трьома рівними частинами щорічно.
Хочу зауважити, що на дату подання декларації кошти мають бути розміщені на рахунках у банках та/або інших фінансових установах.
Питання.
Якщо сума самостійно обрахованого збору для мене завелика. Чи можна сплатити її частками?
Відповідь.
Так, це законодавчо передбачено. У разі вибору декларантом ставки збору, що передбачає сплату такого платежу трьома рівними частинами, сплата збору здійснюється декларантом:
- першого платежу – протягом 30 календарних днів з дати подання одноразової (спеціальної) добровільної декларації;
- другого платежу - до 1 листопада 2023 року;
- третього платежу - до 1 листопада 2024 року.
Питання.
Чи передбачено державний захист (податковий імунітет) для громадян у випадку добровільного декларування колишніх доходів?
Відповідь.
Законом не вважається умисним ухиленням від сплати податків і зборів, діяння особи, пов’язані з придбанням об’єктів, які громадянин вказав у одноразовій добровільній декларації та сплатив узгоджену суму збору декларування, у разі якщо такі події відбувались до 2021 року.
Вищевказані дані не можуть бути використані на підтвердження винуватості підозрюваного, обвинуваченого у вчиненні кримінальних правопорушень щодо ухилення від сплати податків і зборів (передбачених статтями 212, 212-1 Кримінального кодексу України).
Питання.
Наразі маю недобудований дім, війна різко змінила всі плани. Чи підлягає одноразовому декларуванню об'єкти незавершеного будівництва?
Відповідь.
До активів, що підлягають одноразовому (спеціальному) декларуванню у формі нерухомого майна, належать об'єкти незавершеного будівництва, а саме:
- не прийняті в експлуатацію або право власності на які не зареєстроване в установленому законом порядку, але майнові права на такі об'єкти належать декларанту на праві власності;
- не прийняті в експлуатацію та розташовані на земельних ділянках, що належать декларанту на праві приватної власності, включаючи спільну власність, або на праві довгострокової оренди або на праві суперфіцію.
Питання.
Чи отримає гарантії особа, яка добровільно задекларує активи і сплатить податки в повному обсязі?
Відповідь.
Так, декларант отримує певні гарантії від держави, а саме:
Головний акцент на те, що контролюючі органи не будуть перевіряти джерела отримання декларантом доходів, з яких було одержано/набуто задекларовані активи.
По-друге, декларант звільняється від відповідальності за порушення податкового та валютного законодавства та від обов’язку нарахування та сплати податків і зборів щодо доходів, з яких отримано задеклароване майно.
По-третє, до декларанта не можуть вживатися заходи забезпечення кримінального провадження та застосовуватися запобіжні заходи і вчинятися слідчі (розшукові) дії у кримінальному провадженні у зв’язку з придбанням, створенням, одержанням, використанням задекларованих активів.
І останнє, декларант не притягується до адміністративної відповідальності за порушення податкового та валютного законодавства, якщо такі правопорушення пов’язані з придбанням/створенням/одержанням чи використанням задекларованих активів.
Питання.
Знайшла у поданій декларації помилку. Чи можу я її виправити або замінити?
Відповідь.
У період проведення одноразового (спеціального) добровільного декларування декларант має право уточнити інформацію, зазначену у попередньо поданій одноразовій (спеціальній) добровільній декларації, подавши нову Декларацію. При цьому попередньо подана декларація, інформація з якої уточнюється, буде вважатися анульованою.
Після завершення періоду проведення одноразового (спеціального) добровільного декларування платник податків має право подати уточнювальний розрахунок до раніше поданої декларації виключно у випадках, передбачених підрозд. 9 прим. 4 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ.
Питання.
Які мої дії, як декларанта, для відкриття спеціального рахунку у банку для одноразового (спеціального) добровільного декларування?
Відповідь.
З метою проведення одноразового (спеціального) добровільного декларування декларант має розмістити кошти в національній та іноземній валютах у готівковій формі та/або банківських металах на поточних рахунках зі спеціальним режимом використання в банках України до подання одноразової (спеціальної) добровільної декларації.
Для цього декларант повинен відкрити в банку спеціальний рахунок та внести на нього готівкові кошти, банківські метали через операційну касу банку за заявою на переказ готівки, а у реквізиті «Призначення платежу/зміст операції» має зазначити «добровільне декларування».
Декларант додатково до документів для відкриття спеціального рахунку подає анкету та заяву.