Головне управління ДПС
у Сумській області
Ключові слова
Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua

Співпраця податківців з територіальними громадами – є одним із важливих та дієвих напрямів наповнення місцевих бюджетів (Шостка)

, опубліковано 24 вересня 2021 о 09:48

Днями в Шосткинській державної податковій інспекції Головного управління ДПС у Сумській області відбулась робоча зустріч з представниками Шосткинської міської територіальної громади.  

 В заході прийняли участь фахівці Головного управління ДПС у Сумській області: начальник Шосткинської ДПІ Наргуль Кужельна, начальник відділу камеральних перевірок управління з питань виявлення та опрацювання податкових ризиків Марина Єрмакова, начальник відділу податків і зборів з фізичних осіб управління податкового адміністрування фізичних осіб Світлана Боніна, головний державний ревізор-інспектор  Шосткинського сектору податків і зборів з юридичних осіб та проведення камеральних перевірок управління податкового адміністрування юридичних осіб Олена Антипенко та представники Шосткинської міської територіальної громади : начальник відділу прогнозування доходів та фінансів виробничої сфери  фінансового управління міської ради Вікторія Майданик, спеціаліст відділу прогнозування доходів та фінансів виробничої сфери  фінансового управління міської ради Людмила Бубонець.

 Основні аспекти, які були висвітлені під час зустрічі: питання погашення податкового боргу до місцевих бюджетів, проведення роз’яснювальної роботи серед мешканців громад стосовно необхідності своєчасної сплати податкових зобов’язань з податку на майно з фізичних осіб, запровадження одноразового добровільного декларування активів фізичних осіб.

Начальник Шосткинської ДПІ Наргуль Кужельна акцентувала увагу про погашення податкового боргу до місцевих бюджетів платників податків. З метою забезпечення  надходження сум податкового боргу податківцями на постійній основі вживаються заходи, передбачені чинним законодавством, зокрема направлення боржникам податкових вимог, реалізація заставного майна тощо. Однак зазначила, що на сьогодні одним з проблемних питань щодо забезпечення погашення сум боргу з податків є необхідність інформування платників про незначні суми такої заборгованості. Оскільки податкова вимога надсилається, якщо сума боргу перевищує 3060 гривень, громадяни можуть і не знати про його наявність. В зв’язку з цим представникам  територіальної громади необхідно сприяти в поширенні інформації серед мешканців громади про суми такої заборгованості та проводити відповідну роз`яснювальну роботу з платниками податків, фізичними особами щодо необхідності її сплати.

Проінформувала, що з 01 січня 2021 року змінився порядок інформування Державною податковою службою України органів місцевого самоврядування.  Так, передбачена електронна взаємодія ДПС та органів місцевого самоврядування через ІТС «Електронний кабінет» щодо надання звітності на запит органу місцевого самоврядування у розрізі джерел доходів та у розрізі платників податків - юридичних осіб, які сплачують податки на відповідній території. Керівники територіальних громад мають змогу в Електронному кабінеті отримувати звітність у розрізі джерел доходів та звітність у розрізі платників податків - юридичних осіб про суми нарахованих і сплачених податків, сум податкового боргу та надмірно сплачених сум на відповідних територіях. Даний сервіс буде доопрацьовуватися з урахуванням пропозицій та зауважень, отриманих від користувачів. 

 Важливим джерелом інформування суспільства для фахівців податкової служби є сайти органів влади, які сприяють обміну інформацією та посиленню взаємодії, зокрема з територіальними громадами. Адже ОТГ – це органи місцевого самоврядування, які найбільш наближені до населення. У зв’язку з наявністю в ОТГ інформаційних ресурсів, зокрема сайтів та сторінок у мережі Фейсбук, запропонувала  розміщувати податкову інформацію на таких ресурсах, можливо у тематичному розділу.

Начальник відділу камеральних перевірок управління з питань виявлення та опрацювання податкових ризиків Марина Єрмакова доповіла про стан організації роботи з платниками єдиного податку, зокрема з платника єдиного податку ІV групи. Станом на 01.09.2021 року обліковується 236 платників единого податку- юридичних осіб, з них платників ІV групи - 24. За вісім місяців поточного року цією категорією платників сплачено єдиного податку 4813,0 тис.грн. ( в т.ч. від платників ІV групи надійшло 1133,4 тис.грн.).

Одним з напрямків роботи податкової служби є вжиття належних заходів щодо недопущення та скорочення податкового боргу у платників єдиного податку. У разі наявності податкового боргу у платників єдиного податку протягом двох послідовних кварталів, податкова інспекція буде вимушена перевести таких суб’єктів господарювання на загальну систему оподаткування, що призведе до зменшення надходжень до місцевого бюджету.

Світлана Боніна  - начальник відділу податків і зборів з фізичних осіб управління податкового адміністрування фізичних осіб  розповіла  про проведену роботу щодо нарахування податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки та земельному податку. Зокрема, зазначила, що на сьогодні рішення на сплату цих податків сформовані та направлені платникам податків. Оскільки земельний податок та податок на нерухоме майно є важливими складовими наповнення місцевих бюджетів,  наголосила  на важливості продовження роботи щодо інвентаризації земельних ділянок та об’єктів нерухомого майна та отримання додаткової інформації від органів місцевого самоврядування щодо об’єктів нерухомого майна та користувачів.

Звернула увагу присутніх на особливості застосування одноразового (спеціального) добровільного декларування, у т.ч. на період подання таких декларацій; на суб’єкти та об’єкти декларування; обмеження та заборони; активи, що не потребують подання декларацій та не можуть бути об’єктами декларування; на ставки збору та гарантії суб’єктам декларування.

 Ознайомила присутніх з інформаційними матеріалами щодо одноразового (спеціального) добровільного декларування фізичними особами належних їм активів.

 Фахівець Шосткинського сектору податків і зборів з юридичних осіб та проведення камеральних перевірок управління податкового адміністрування юридичних осіб Олена Антипенко  повідомила про стан надходження плати за землю. Для збільшення надходжень плати за землю необхідно вживати спільних заходів по залученню додаткових резервів наповнення бюджетів громад.  Один із шляхів виявлення резервів – інвентаризація об’єктів оподаткування.  Особливу увагу слід приділити недопущенню здійснення діяльності суб’єктами господарювання без належним чином оформлених документів на право користування земельними ділянками.

Начальник відділу прогнозування доходів та фінансів виробничої сфери  фінансового управління міської ради Вікторія Майданик  наголосила на готовності до ефективної співпраці громади з податковою службою та платниками податків, задля забезпечення виконання дохідної частини бюджету Шосткинської  громади.

В ході зустрічі також обговорили питання використання можливостей та переваг електронних сервісів ДПС та ряд інших.

Підбиваючи підсумки, учасники заходу  дійшли згоди, що відкрита співпраця податківців з територіальними громадами – є одним із важливих та дієвих напрямів наповнення місцевих бюджетів.