Головне управління ДПС
у Сумській області
Ключові слова
Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua

Актуально про адміністрування єдиного соціального внеску (Конотоп)

, опубліковано 29 липня 2021 о 15:11

Днями за участі начальника Конотопського відділу податків і зборів з фізичних осіб та проведення камеральних перевірок управління податкового адміністрування фізичних осіб Головного управління ДПС у Сумській області Людмили ВОРОНИ відбувся сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» на тему «Актуальні питання адміністрування єдиного соціального внеску» на якому булиі надані відповіді на  наступні питання:

Питання. Чи зобов’язана юридична особа включити в базу нарахування єдиного соціального внеску, суму коштів, які були виплачені на користь фізичної особи –підприємця (далі ФОП) - платника єдиного податку за видами діяльності, що не відповідають видам діяльності такої ФОП,  зазначеним  у Єдиному державному реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі – ЄДР)?

Відповідь. Згідно п. 1 частини першої ст. 4 Закону України № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 2464) платниками єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – ЄСВ) є роботодавці, зокрема, підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з ФОП, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей ЄДР), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Таким чином, сума коштів, що виплачується юридичною особою ФОП – платнику єдиного податку, не є базою нарахування ЄСВ, якщо виконувані нею роботи (надані послуги) відповідають видам діяльності ФОП, які зазначені у ЄДР.

Згідно з абзацом першим частини п’ятої ст. 8 Закону № 2464 ЄСВ для платників, зазначених у ст. 4 Закону № 2464, встановлюється у розмірі 22 відс. винагороди за цивільно-правовими договорами.

З вищенаведеного необхідно зробити висновок, що в іншому випадку, роботодавці – юридичні особи нараховують ЄСВ на суму винагороди (доходу) за цивільно-правовими договорами з  ФОП у розмірі 22 відсотка.

Питання. Чи повинна включатися роботодавцем до бази нарахування єдиного соціального внеску сума вихідної допомоги, яка була нарахована найманому працівнику при звільненні?

Відповідь. Сума вихідної допомоги, нарахована роботодавцем найманому працівникові при його звільненні, не є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Такий висновок необхідно зробити  виходячи з аналізу наступних нормативно правових документів та підзаконних актів: так, як відповідно до п. 1 частини першої ст. 7 Закону № 2464 базою нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – ЄСВ) для підприємств, установ та організацій, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством є сума нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці».

Визначення видів виплат, що відносяться до основної, додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, при нарахуванні єдиного внеску передбачено Інструкцією зі статистики заробітної плати, затвердженою наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 № 5 (далі – Інструкція № 5).

Пунктом 3.8 розд. 3 Інструкції № 5 визначено, що суми вихідної допомоги при припиненні трудового договору входять до інших виплат, які не належать до фонду оплати праці.

 Питання. Чи може особа, що перебуває у трудових відносинах з роботодавцем, укласти договір про добровільну участь, яким передбачена одноразова сплата єдиного внеску за попередні періоди?

Відповідь.  Згідно з п. 1 частини першої ст. 4 Закону № 2464 платниками ЄСВ є: зокрема, підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору  або на інших умовах, передбачених законодавством.

Застрахована особа - це фізична особа, яка відповідно до законодавства підлягає загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню і сплачує або за яку сплачується чи сплачувався у встановленому законом порядку ЄВ (п. 3 частини першої ст. 1 Закону № 2464).

Відповідно до частини першої ст. 10 Закону № 2464 право на добровільну сплату ЄСВ мають, зокрема, особи, які досягли 16-річного віку та не перебувають у трудових відносинах з роботодавцями, визначеними п. 1 частини першої ст. 4, та не належать до платників єдиного внеску, визначених пунктами 4, 5 та 5 прим. 1 частини першої ст. 4 Закону № 2464, в тому числі іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають або працюють в Україні, громадяни України, які працюють або постійно проживають за межами України, якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, – виключно на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.

Отже чинне законодавство не передбачає права особи, що перебуває у трудових відносинах з роботодавцем на укладення договору про добровільну сплату ЄВ.

Питання. Яким чином визначити базу нарахування єдиного внеску для осіб, які отримують дохід за виконану роботу, строк виконання яких перевищує календарний місяць?

Відповідь.

Базою нарахування ЄСВ для осіб, які отримують дохід за виконану роботу (надані послуги), строк виконання яких перевищує календарний місяць, є сума, що визначається шляхом ділення доходу, виплаченого за результатами роботи, на кількість місяців, за які він нарахований.

Такий висновок необхідно зробити з частини 2 ст. 7 Закону – 2464, яким передбачено, що базою нарахування ЄСВ для осіб, які працюють у сільському господарстві, зайняті на сезонних роботах, виконують роботи за цивільно-правовими договорами та інших осіб, які отримують, зокрема, дохід за виконану роботу, строк виконання яких перевищує календарний місяць, є сума, що визначається шляхом ділення, зокрема, доходу, виплаченого за результатами роботи, на кількість місяців, за які він нарахований.

Питання. Чи обов’язково проводити звірку сум нарахування та сплати ЄСВ?

Відповідь. Відповідно до частини сьомої ст. 14 Закону України № 2464 контролюючі органи зобов’язані проводити звірення сум нарахування та сплати ЄСВ за вимогою платників, зазначених у пунктах 1, 4 і 5 частини першої ст. 4 Закону № 2464, а саме: роботодавців, фізичних осіб – підприємців та осіб, які забезпечують себе роботою самостійно.

Інструкція про порядок формування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затверджена наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449, та Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015 № 435, не передбачають обов’язкового проведення платниками звірення сум нарахування та сплати єдиного внеску.

Крім того необхідно уточнити, що на сьогоднішній день ДПС запроваджено електронний сервіс «Електронний кабінет платника податків», який створено з метою надання платникам податків можливості працювати з органами державної податкової служби у режимі реального часу з використанням електронного цифрового підпису на безоплатній основі.

Однією з функціональних можливостей електронного сервісу «Електронний кабінет платника податків» є забезпечення перегляду інформації про розрахунки платника податків з бюджетом.

На офіційному субсайті Головного управління ДПС у Сумській області за посиланням http://sumy.tax.gov.ua  «Електронний кабінет платника податків» реалізована можливість щодо звірення стану розрахунків платника з бюджетом.