На виконання вимог статті 45 Закону України “Про запобігання корупції” (далі — Закон) та у зв’язку з існуючою можливістю подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі — декларація), у держслужбовців виникають питання щодо заповнення деяких розділів та підрозділів декларації.
Одними з найактуальніших питань при заповненні декларації є:
- як декларувати тимчасове житло;
- як декларувати знищено житло, знищений транспортний засіб;
- яку адресу вказувати для листування.
1. Декларування тимчасового житла.
Якщо суб’єкт декларування проживав в тимчасовому житлі більше половини звітного періоду або станом на останній день звітного періоду (31 грудня 2022 року), то таке житло варто декларувати в розділі “Об’єкти нерухомості”.
Якщо за минулий рік кількість місць проживання особи змінювалася і користування одним житлом не тривало понад півроку, то варто декларувати лише об’єкт нерухомості, де суб’єкт декларування проживав станом на 31 грудня 2022 року.
Важливо розрізняти право власності та право користування.
У першому випадку (власність) житло вказується, лише, якщо станом на останній день звітного періоду воно залишається у власності суб’єкта декларування.
У другому випадку (право користування, оренда) майно декларується, якщо суб’єкт декларування проживав в ньому понад половину звітного періоду (більше 183 днів) чи станом на останній день звітного періоду.
2. Декларування знищеного об’єкта нерухомості, транспортного засобу, іншого знищеного майна.
Якщо будинок, або квартиру суб’єкта декларування було знищено, то відомості про такий об’єкт все одно підлягають відображенню в декларації в розділі 3 “Об’єкти нерухомості” до моменту виключення відомостей про цю нерухомість з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Аналогічний підхід застосовується до відображення в декларації знищених транспортних засобів: до зняття з обліку знищеного транспортного засобу відомості про нього відображаються у розділі 6 “Цінне рухоме майно - транспортні засоби”.
У разі знищення об’єкта незавершеного будівництва або цінного рухомого майна (крім транспортних засобів) відомості про таке майно не підлягають декларуванню.
Звертаємо увагу, що у разі припинення права власності на майно у результаті його руйнування або знищення, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані не подається.
3. Адреса для листування.
Адресу для листування потрібно вказувати станом на дату подання декларації. Адресу проживання необхідно вказувати станом на останній день звітного періоду.
Якщо зареєстроване та фактичне місце проживання суб’єкта декларування на кінець звітного періоду збігаються, після заповнення відомостей про зареєстроване місце проживання обирається позначка “Збігається з місцем фактичного проживання”.
Коли адреси зареєстрованого та фактичного місця проживання не збігаються, треба зазначити окремо відомості про зареєстроване місце проживання та заповнити блоки полів “Місце фактичного проживання або поштова адреса, на яку суб’єкту декларування Національним агентством може бути надіслано кореспонденцію”.
Водночас додатково потрібно обрати одну з таких позначок:
- “це адреса місця фактичного проживання” - у разі, якщо вказана адреса є адресою місця фактичного проживання;
- “це адреса для листування” - у разі, якщо вказана адреса є адресою для листування з Національним агентством з питань запобігання корупції (далі - НАЗК) , але не є адресою місця фактичного проживання.
Якщо адреса місця фактичного проживання збігається з адресою для листування з НАЗК, оберіть позначку “це адреса місця фактичного проживання”.
Звертаємо увагу, що 03.08.2022 набрав чинності Закон України № 2381-ІХ від 08.07.2022 “Про внесення змін до Закону України “Про запобігання корупції” щодо особливостей застосування законодавства у сфері запобігання корупції в умовах воєнного стану”.
Після цього відповідно до пункту 2-4 Розділу ХІІІ “Прикінцеві положення” Закону в декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, звітний період якої повністю або частково припадає на період дії воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні", відомості, які мають бути зазначені відповідно до пунктів 7, 10 частини першої статті 46 цього Закону, не зазначаються щодо об’єктів декларування, передбачених пунктом 2-3 цього розділу, а також щодо матеріальної допомоги, передбаченої законодавством іноземної держави (крім держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором), виплаченої за рахунок коштів іноземної держави (крім держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором) або міжнародної організації.